Cele două meciuri amânate, Inter - Getafe și Sevilla - Roma se vor disputa în condiții speciale, stabilite de UEFA în următoarea perioadă.
În urma rezultatelor din această seară, 4 echipe au câștigat în deplasare și pornesc cu prima șansă în returul programat peste o săptămână: Manchester United, FC Basel, Bayer Leverkusen și Șahtior. Există șanse foarte mari ca forul european suprem să amâne sezonul actual din Champions League și Europa League, urmând ca acesta să fie reluat după o anumită perioadă.

Rangers - Leverkusen 1-3

Valencia – Real Madrid 1-2 | "Galacticii" lui Ancelotti revin fantastic și sunt lideri în La Liga
ACUM 3 ORE
Pe un Ibrox Stadium umplut până la refuz, fanii lui Rangers au sperat la un nou rezultat excelent în Europa League, după duelul cu Braga din faza precedentă a competiției. Lucrurile au evoluat la fel ca în duelul cu portughezii, însă numai până la un moment dat. Mai precis, până la scorul de 1-2.
Leverkusen a deschis scorul în minutul 38, prin Kai Havertz, care a transformat o lovitură de la 11 metri. La jumătatea reprizei secunde, nemții au dublat avantajul prin golul lui Aranguiz. Rangers a redus din diferență 7 minute mai târziu, când Edmundson s-a înălțat în careul lui Leverkusen și a reluat nestingherit în plasă. Formația lui Steven Gerrard putea să egaleze la următoarea fază, însă Barisic n-a găsit spațiul porții, dintr-o lovitură liberă din preajma careului.
Tot formația din Bundesliga a fost cea care a lovit ultima, prin Bailey, jucătorul introdus pe parcursul reprizei secunde. Acesta a reușit o fentă minunată în careul scoțienilor, scoțând din joc un adversar, și a finalizat elegant cu un șut cu efect la în plasa laterală.
În urma succesului de pe Ibrox Stadium, șansele de calificare ale lui Bayer Leverkusen au crescut considerabil față de cele inițiale, dinaintea partidei cu Rangers.

Olympiacos - Wolves 1-1

Wolves, revelația sezonului precedent și actual din Premier League, a început tare partida de la Atena, iar după 29 de minute se bucura de un "cadou" din partea arbitrului. Scăpat singur cu fundașul Semedo, Jota l-a driblat din corp, iar acesta l-a faultat la marginea careului. Centralul a scos direct cartonașul roșu, iar misiunea formației lui Nuno Espirito Santo se ușura considerabil, cel puțin teoretic.
În ciuda faptului că beneficiau de om în plus, jucătorii lui Wolves n-au reușit să înscrie până la pauză. Din contră, cei care au marcat primii au fost chiar grecii, care au ieșit mai montați de la vestiare. El Arabi a fost omul responsabil cu golul pentru Olympiacos. Acesta a reluat în plasă o minge simplă, pasată ideal în fața porții goale de Guilherme.
Wolves a fost a treia echipă din Premier League, din sezonul actual din Europa League împotriva căreia El Arabi a reușit să înscrie.
Wolves nu a stat prea mult pe gânduri și a restabilit egalitatea în minutul 67, prin Neto. Portughezul a prins un șut înșelător din lovitură liberă, care s-a strecurat pe lângă goalkeeper-ul Jose Sa. S-a încheiat 1-1, iar meciul de pe Molineux Stadium se anunță extrem de intens, având în vedere ultimele aventuri ale celor de la Olympiacos pe teritoriul britanic.

LASK Linz - Manchester United 0-5

Manchester United a făcut spectacol pe terenul lui LASK Linz, în "optimile" UEFA Europa League. Formația din Premier League a câștigat clar, scor 5-0, într-o seară în care jucătorii lui Ole Gunnar Solskjaer nu au turat la maximum motoarele.
Cu 5 modificări față de ultimul duel din campionat, Manchester United a deschis scorul după 28 de minute, prin Odion Ighalo. Atacantul nigerian, adus pe Old Trafford în iarnă, a înscris un gol fantastic, după ce a jonglat cu mingea la marginea careului și a trimis-o în vinclul porții. În minutul 58, Ighalo a ieșit din nou la rampă, când l-a lansat cu o pasă pe Daniel James. Puștiul lui United a reluat excelent din interiorul careului, notând primul său gol european și primul în toate competițiile, după o secetă de peste 6 luni.

Manchester United a făcut spectacol pe terenul lui LASK

În ultimele 10 minute ale meciului din Austria, desfășurat fără spectatori în tribune, Manchester United a făcut instrucție cu LASK. În minutul 82, Juan Mata a fost lansat excelent de Fred, cu o pasă de 20 de metri, și a finalizat cu mult calm, pe lângă goalkeeper-ul lui LASK. Introdus de Solskjaer cu numai 5 minute înainte, Mason Greenwood și-a făcut repede simțită prezența și a înscris cu un șut din unghi, printre portarul Schlager și bara din dreapta.
Andreas Pereira a închis tabela în minutul 90+3, cu un șut cu pământul, scăpat pe sub brațe de portarul lui LASK. Grație victoriei confortabile din Austria, trupa lui Solskjaer se poate gândi deja la sferturile de finală ale competiției. Potrivit statisticilor, a fost cea mai clară victorie obținută de Manchester United în Europa League, pe teren străin.
  • Wolfsburg - Șahtior 1-2
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, însă ele se regăsesc în continuare la principalii operatori de pe piață. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.
Serie A
Juventus și Milan au remizat în derby-ul etapei din Seria A! Torinezii, fără victorie după 4 etape
ACUM 3 ORE
Ligue 1
PSG - Lyon 2-1 | Tensiuni între Messi și Pochettino! Leo a refuzat să dea mâna cu antrenorul