River - Boca 1-0 | 6 fotbaliști eliminați, după o bătaie care a durat 15 minute în care au intervenit poliția

Ion Alexandru

Publicat 08/05/2023 la 08:46 GMT+3

River - Boca este mereu un meci foarte încins, dar de această dată lucrurile au luat o întorsătură fără precedent. Finalul nebun de meci, cu gol din penalty la ultima fază a declanșat un scandal monstru. 6 fotbaliști, câte 3 de la fiecare echipă au fost eliminați! De asemenea antrenorul de la Boca a primit roșu.

River - Boca a fost prelungit 19 minute, după ce 6 fotbaliști au fost eliminați

River - Boca s-a terminat 1-0 pentru gazde, iar finalul isteric de meci s-a soldat cu 6 fotbaliști și un antrenor eliminați. Chiar și după standardele Superclasico, a fost un final nebun al uneia dintre cele mai acerbe rivalități din tot fotbalul. Duminică naapte Boca Juniors și River Plate au luptat pentru glorie și ami ales orgoliu în Argentina. Scandalul uriaș a izbucnit la scurt timp după ce un penalty transformat de gazde în prelungiri a stabilit scorul final.
Stewardii și polițiștii au fost nevoiți să intervină pentru a ajuta la despărțirea echipelor și când lucrurile s-au calmat după 15 minute de bătaie, arbitrul a arătat cartonașul roșu pentru 3 jucători de fiecare parte, precum și antrenorul Boca, Jorge Almiron.
River - Boca s-a terminat cu o bătaie generală care a durat 15 minute
River, antrenată de Martin Demichelis, a rezistat pentru o victorie mare datorită loviturii de la 11 metri transformată de Miguel Borja, pe Estadio Monumental.
Borja l-a scos din sărite pe fostul portar de la Manchester United, Sergio Romero, iar acesta a explodat în minutul 93. Se pare că nebunia din final a început, parțial, din cauza răspunsului lui Romero.
Stadionul, plin cu 83.000 de suporteri, a izbucnit într-o euforie totală și majoritatea coechipierilor lui Borja l-au îmbrățișat de parcă ar fi fost un gol al câștigării finalei Cupei Mondiale. Portarul a susținut că a fost incitat de Borja și Agustin Palavecino. Romero a răspuns încercând să-i îndepărteze din acea zonă, când coechipierii de la Boca i-au sărit în apărare.

După victoria cu Boca, River este lider autoritar în Argentina

"Plecăm cu un sentiment foarte amar și trist", a spus Romero după meci. "Palavecino a venit să ne bucure în fața mea. Am reacționat destul de bine, m-am dus să-l prind de talie. Coechipierii mei au crezut că vreau să-l confrunt și au venit toți" a continuat Romero.
Scandalul de la River - Boca a fost început de portarul Romero
CBS Sports a sugerat că bătaia s-ar putea să fi fost provocată din cauza faptului că Romero a venit și l-a lovit cu mijlocașul naționalei Uruguayului, Nicolas de la Cruz de la River, oar în doar câteva secunde toată lumea a fost implicată.
Prelungirile au durat 19 minute, după ce arbitrul i-a eliminat pe Agustin Palavecino, Ezequiel Ignacio Centurion și Elias Gomez de la River și Miguel Merentiel, Ezequiel Fernandez și Nicolas Valentini de la Boca.
Căpitanul River, Enzo Perez, a regretat scandalul de la final și a spus: "A ieșit o nebunie teribilă din toate părțile și, din fericire, am reușit să câștigăm trei puncte importante într-un Superclasico"
"Uneori, pasiunea învinge totul datorită modului în care a fost stabilit rezultatul. În Argentina nu suportăm să pierdem. Pentru asta înseamnă să-i lăsăm să ne omoare" a spus la finalul meciului Demichelis, antrenorul lui River.
Penalty-ul reușit al lui Borja a făcut ca River și Demichelis să aibă un avans de nouă puncte la vârful clasamentului din Argentina, deși San Lorenzo, locul doi, a jucat un meci mai puțin.
Boca este în mijlocul unui sezon slab, pe locul 13 în clasament.