VIDEO | Robert Lewandowski, primul gol pentru Barcelona! Victorie a catalanilor în Trofeul Gamper cu 6-0

Actualizat 07/08/2022 la 23:14 GMT+3

Barcelona a câștigat Trofeul Gamper după victoria cu 6-0 în partida cu UNAM din Mexic. Robert Lewandowski a marcat primul gol în tricoul echipei catalane, el fiind cel care a deschis scorul în minutul 3.

Robert Lewandowski celebra su gol en el Barcelona-Pumas

Barcelona s-a distrat în ultimul meci amical dinaintea noului sezon din La Liga. Echipa antrenată de Xavi a câștigat cu 6-0 duelul UNAM din Mexic. Robert Lewandowski, noul atacant al catalanilor, a marcat primul gol în tricoul blaugrana, el fiind cel care a deschis scorul în minutul 3.
În minutul 5, din pasa lui Lewandowski, Pedri a dus scorul la 2-0, pentru ca în minutul 10, catalanii să conducă deja cu 3-0, grație golului marcat de Ousmane Dembele din pasa lui Raphinha, un alt jucător venit în această vară pe Camp Nou. În minutul 19, același parteneriat dintre Pedri și Lewandowski a ajuns succes, iar echipa lui Xavi a dus scorul la 4-0.
Catalanii nu au mai forțat, iar următorul gol a venit în minutul 49. Introdus la pauză, Aubameyang nu a avut nevoie de prea mult timp pentru a înscrie. Ultimul gol al partidei a fost marcat în minutul 84 de Frenkie de Jong, jucătorul care s-a aflat în centrul atenției în ultimele săptămâni la Barcelona.

Inițial, partida pentru Trofeul Gamper trebuia să se dispute contra celor de la AS Roma, dar echipa lui Jose Mourinho a anunțat în urmă cu câteva săptămâni că nu va mai veni la Barcelona pentru această partidă amicală.
Partida cu UNAM din Mexic a fost ultima partidă de pregătire a echipei lui Xavi înaintea noului sezon de La Liga. După un turneu de pregătire din Statele Unite în care lucrurile au arătat destul de bine pentru catalani, Barcelona pare să fie pregătită pentru startul noului sezon.
În prima etapă din La Liga, Barcelona va întâlni pe teren propriu Rayo Vallecano.