Formația lui Pioli avea neapărat nevoie de un succes pentru a rămâne în plasa lui Inter, în lupta pentru titlu. Formația lui Conte merge incredibil, legând 5 victorii la rând în Serie A. De partea cealaltă, "diavolii", care au dominat prima parte a sezonului, veneau după 3 înfrângeri în ultimele 5 partide de campionat, inclusiv un 0-3 cu Inter în ultima rundă.
Ca atare, miza partidei de azi era una uriașă, un eventual insucces pentru oaspeți pe Olimpico fiind sinonim cu ratarea titlului. Partida a fost una neașteptat de deschisă, dar se părea că se va intra la pauză cu un scor alb. Nu a fost așa, rossonerii primind un penalty în minutul 43, transformat de Franck Kessie (al 8-lea gol al sezonului pe vârful lui Milan).

Roma - Milan 1-2 | "Diavolii" l-au pierdut pe Ibrahimovic

Liga Campionilor UEFA
Tătărușanu, titular în Champions League pentru Milan! Ce a spus Pioli înaintea meciului cu FC Porto
ACUM 14 ORE
Imediat după pauză, gazdele au avut puterea să egaleze prin Veretout, iar după doar câteva minute AC Milan părea să fie în corzi, Ibrahimovic accidentându-se. Deja se speculează că suedezul va lipsi o perioadă destul de lungă, urmând a reveni pe teren după dubla cu Manchester United, din optimile Europa League.
Din fericire pentru trupa lui Pioli, Rebic a marcat golul victoriei cu jumătate de oră înainte de final, un succes absolut meritat dacă ne gândim că cel mai bun om de pe teren a fost portarul Romei, Pau Lopez. Acesta a avut nu mai puțin de 12 intervenții salvatoare pentru echipa sa, insuficient totuși pentru a evita înfrângerea formației din Cetatea Eternă.
Grație acestui succes, Milan acumulează 42 de puncte și rămâne la 4 lungimi distanță de Inter. Roma traversează o perioadă dificilă, cu două înfrângeri și un egal în ultimele patru partide de campionat. Ca atare, giallorossii au coborât pe 5, în afara locurilor de Champions League (Roma e la doar două puncte, totuși, de Atalanta, ocupanta locului 4).