România, calificată la EURO 2021 U21! Când află "tricolorii" lui Mutu ce adversare vor întâlni

Irina Aldea

Publicat 17/11/2020 la 22:35 GMT+2

România U21 s-a calificat la Campionatul European, după ce a remizat cu Danemarca, scor 1-1, pe arena "Ilie Oană" din Ploiești, în ultimul meci al preliminariilor.

Romania - Danemarca

România U21 a remizat cu Danemarca și s-a calificat pentru al doilea an la rând la Campionatul European. România este a patra în ierarhia formaţiilor de pe locul al doilea şi mai poate fi întrecută doar de Islanda (locul 2, în Grupa 1), echipă al cărui meci din Armenia a fost amânat, din cauza conflictului militar din Nagorno-Karabah. La turneul final se califică echipele de pe primul loc în cele nouă grupe şi cele mai bune cinci formaţii de pe locurile 2.
Campionatul European din 2021, găzduit de Ungaria și Slovenia, se va disputa într-un format unic, format din două faze. Meciurile din faza grupelor sunt programate în intervalul 24 - 31 martie, în timp ce fazele eliminatorii se vor desfășura după două luni de pauză, în perioada 31 mai - 6 iunie.

Când află România ce adversare va avea la Campionatul European

Băieții lui Adrian Mutu își vor afla adversarele din grupă joi, 10 decembrie, în urma tragerii la sorți organizată la Nyon. Cele 16 echipe calificate vor fi împărțite în patru grupe, gazdele Ungaria și Slovenia urmând să fie repartizate automat în grupa A, respectiv B. Celelalte formații vor fi distribuite în funcție de coeficient. Primele două clasate din fiecare grupă se vor califica în sferturile de finală. Ultimul act al EURO 2021 U21 este programat pentru 6 iunie, la Ljubljana.