România pierde pentru prima dată împotriva Georgiei și ajunge la 6 înfrângeri în ultimele 11 meciuri

Actualizat 02/06/2021 la 23:41 GMT+3

Cu doar 1000 de spectatori în tribunele stadionului Ilie Oană, România a întâlnit Georgia într-un meci amical.

România - Georgia

articol de Romeo Ene
România a pierdut pentru prima dată în istorie în fața Georgiei, naționala ce ocupă locul 91 în clasamentul FIFA.

România, înfrângere rușionasă la Ploiești, cu Georgia

România a început cu o formulă ofensivă meciul cu Georgia, dar ocaziile mari au lipsit în prima parte a meciului. Cu 4 minute înainte de pauză, golgheterul Ligii 1, Florin Tănase a văzut cartonașul roșu după o reacție nervoasă asupra unui adversar.
Nici după pauză România nu a impresionat și Georgia a reușit să deschidă scorul în minutul 61.
5 minute mai târziu, România a avut șansa egalării, dar Răzvan Marin a șutat peste poartă de la punctul de la 11 metri, fază la care și Georgia a rămas în 10 oameni.
În minutul 71, Aburjania a mărit avantajul Georgiei cu golul de 2-0.
Andrei Ivan a reușit primul său gol la națională în minutul 78 și România spera la un rezultat de egalitate, dar tricolorilor le-a lipsit concentrarea în fața porții și echipa națională ajunge la 6 înfrângeri în ultimele 11 meciuri.
Pentru România urmează meciul din deplasare, contra Angliei, pe 6 iunie.
Final.
UPDATE / Minutul 78. ANDREI IVAAAN! Atacantul Craiovei reduce din handicap după p pasă a lui Deian Sorescu! România - Georgia 1-2!
UPDATE / Minutul 72. Georgia dublează avantajul prin Aburjania, jucător intrat în repriza a doua.
UPDATE / Minutul 62. RĂĂĂĂĂZVAN MARIN!!! Mijlocașul României ratează un penalty obținut după o fază creată de Budescu și Ianis Hagi. Marin șutează peste poartă!
Georgia rămâne și ea în 10 după această fază, după cele două galbene primite de Kvirkvelia.
UPDATE / Minutul 61. Georgia deschide scorul după șutul lui Mikautadze, iar Vlad nu poate interveni.
UPDATE / Minutul 57. Cicâldău, Budescu și Ivan intră pe teren și ies Alibec, Olaru și Maxim.
UPDATE / Minutul 46. A început repriza a doua.
UPDATE / Pauză la Ploiești. 0-0 după primele 45 de minute între România și Georgia!
UPDATE / Minutul 41. ROȘU, Florin Tănase! Iritat de un fotbalist georgian, golgheterul Ligii 1 reacționează nervos și este eliminat de arbitrul grec.
UPDATE / Minutul 40. Denis Alibec creează o fază frumoasă și șutează din afara careului, dar șutul său trece puțin pe lângă poarta Georgiei.
UPDATE / Minutul 36. Ianiiiiiiiiis! Hagi execută perfect o lovitură liberă de la marginea careului, obținută tot de el, dar lovește bara transversală. Mingea ajunge în 6 metri la Alibec, dar atacantul nostru ratează incredibil ocazia de a deschide scorul la Ploiești.
UPDATE / Minutul 28. Ianis Hagi ratează o ocazie mare dintr-o poziție dificilă, după o centrare a lui Cristi Ganea.
UPDATE / Ultrașii din grupul Uniți sub Tricolor, care susțin exclusiv echipa națională a României, au dat un comunicat prin care explică de ce au ales să nu vină în tribunele stadionului de la Ploiești, deși accesul spectatorilor este permis.
"Comunicat
Echipa națională de fotbal a României va juca primul meci cu spectatori, după mai bine de un an, în compania Georgiei. Deși ne este dor să cântăm umăr la umăr pe stadion, cântecele din suflet închinate țării noastre dragi, nu acceptăm condițiile de acces impuse la această partidă. Pasiunea, pe care împreună cu grupurile din peluza națională o împărtășim, înseamnă mai mult decât a sta cuminți pe scaunul impus, divizați pe o suprafață cât mai mare astfel încât energia de grup dispare, pentru a asista la un meci pentru care este nevoie să ne prezentăm toate datele biometrice. Fotbalul pentru care am devenit suporteri generează pasiuni nestăvilite, libertate, energie, camaraderie, nebunie, spectacol în tribune.
Considerăm că în condițiile date, toate calitățile enumerate mai sus sunt anulate și înlocuite cu un control frustrant și distrugător.
  • Dulce Românie"
UPDATE / Tot la această ora se mai dispută și alte meciuri amicale.
  • Olanda - Scoția 0-1
  • Anglia - Austria
  • Germania - Danemarca
  • Franța - Țara Galilor
UPDATE / Minutul 4. Căpitanul Tornike Okriahvili are o ocazie importantă, dar încearcă o execuție spectaculoasă, din foarfecă și nu îi iese.
UPDATE / Minutul 2. Alibec a cerut penalty în două rânduri, dar arbitrul grec nu a fost impresionat de atacantul României.
UPDATE / A început meciul de la Ploiești.
UPDATE / Mirel Rădoi s-a decis asupra primului 11
Echipa de start a României: Andrei Vlad – Deian sorescu, Vlad Chiricheș, Ionuț Nedelcearu, Cristi Ganea – Darius Olaru, Răzvan Marin, Alex Maxim – Ianis Hagi, Denis Alibec Florin Tănase
Romînia

Știrea inițială
Va fi primul meci de pregătire pentru naţionala României din această vară, ulterior ‘’tricolorii’’ vor evolua împotriva Angliei, la Middlesbrough. În ultimele 5 meciuri, România s-a impus de 4 ori în faţa Georgiei, iar un joc s-a încheiat la egalitate. ‘’Tricolorii’’ fac parte din grupa J a preliminariilor pentru Campionatul Mondial, alături de Germania, Islanda, Macedonia de Nord, Armenia şi Liechtenstein.

Oportunitate bună pentru Rădoi

Amicalul din această seară reprezintă o bună ocazie pentru Mirel Rădoi, selecţionerul României, de a vedea la lucru mai mulţi jucători care nu ar evolua în mod normal într-un meci oficial, cum ar fi Deian Sorescu, Tiberiu Căpuşă, Darius Olaru sau Adrian Păun. Va fi primul meci disputat cu spectatori din mandatul lui Mirel Rădoi, astfel 3800 de spectatori ar putea asista la meci.
15 noiembrie 2019 a fost utlimul meci disputat de naţionala ţării noastre cu spectatori în tribune, o înfrângere pe Arena Naţională cu Suedia, 0-2, iar România rata calificarea directă la Euro. Cosmin Contra se afla pe banca României, iar în următoarele 565 de zile, spectatorii nu au fost prezenţi pe stadioanele din România.
‘’Tricolorii’’ sunt favoriţi în acest amical, fiind mai bine cotaţi decât adversarul nostru. Naționala vine după două înfrângeri, cu Armenia şi Germania, fiind pe locul 4 în grupa J din cadrul preliminariilor Cupei Mondiale. Ionuţ Radu, Burcă şi Bancu s-au accidentat, iar Camora a fost convocat de urgenţă. Man, Mihăilă şi Puşcaş sunt, de asemenea, indisponibili din cauza unor probleme medicale. Georgia este o naţională imprevizibilă, iar rezultatele negative pe care le-a obţinut au venit la limită, în urma unui joc bun. Nu a reuşit să câştige niciun meci din cele 3 în preliminariile Cupei Mondiale, însă a reuşit să remizeze cu Grecia, pierzând cu Suedia şi Spania. Căpitanul naţionalei lor, Jaba Kankava, va lipsi din cauza unei accidentări.
România a ratat calificarea la Euro, terminând pe locul 4 în grupa de calificare, după Spania, Suedia şi Norvegia, iar ulterior a fost eliminată la baraj de Islanda. ‘’Tricolorii’’ au primit gol în ultimele 13 meciuri, amicale sau oficiale. Georgia a avut o şansă istorică de a se califica la Campionatul European din această vară, însă a pierdut finala cu Macedonia de Nord. Arbitrul partidei va fi Anastasios Sidiropoulos.
Echipe probabile România – Georgia:
România: Fl. Niță - Sorescu, Nedelcearu, Chiricheș, Camora - R. Marin, N. Stanciu - I. Hagi, Cicâldău, Fl. Tănase – Keșeru
Georgia: Loria - Kakabadze, Kașia, Kociolava, Giorbelidze - Gvilia, Aburjania - Lobjanidze, Kiteișvili, Kvarațkelia - Zivzivadze