România e campioană mondială la minifotbal. Victorie dramatică la penalty-uri în fața Kazahstanului

Actualizat 04/11/2023 la 19:35 GMT+2

România a cucerit pentru prima dată în istoria sa Campionatul Mondial de Minifotbal, după ce s-a impus dramatic la loviturile de departajare în fața Kazahstanului. Tricolorii au revenit în ultimele trei minute ale timpului regulamentar de la 0-2 și au împins meciul în prelungiri, după care s-au impus la penalty-uri cu scorul de 12-11.

România minifotbal

UPDATE: GOOOOOOL Româniaaaa. România este "regina" lumii la minifotbal, după ce s-a impus dramatic la loviturile de departajare în finala Campionatului Mondial, în fața Kazahstanului. Tricolorii au revenit dramatic de la 0-2 în ultimele 3 minute, iar la penalty-uri s-au impus cu 12-11. Asfel, elevii lui Virgil Bejenaru cuceresc pentru prima dată titlul mondial, după două medalii de bronz cucerite la precedentele două ediții.
UPDATE: Kazahstan ratează iar. România are șansa să devină regina lumii.
UPDATE: România ratează din nou și rămâne 11-11.
UPDATE: Kazahstan ratează și e din nou șansă pentru România la tilul mondial.
UPDATE: România egalează prin Nemițanu. E 11-11.
UPDATE: Kazahstan marchează și e 11-10.
UPDATE: România ratează din nou și scorul rămâne 10-10.
UPDATE: Kazahstan ratează din nou și România are din nou șansa la titul mondial.
UPDATE: România înscrie și e 10-10.
UPDATE: Kazahstan înscrie din nou. E 10-9.
UPDATE: Dragoș Nițu înscrie pentru România și e 9-9.
UPDATE: Kazastan marchează din nou. E 9-8.
UPDATE: România egalează prin portarul Ionuț Neacșa. E 8-8.
UPDATE: Kazacii trec din nou în avantaj. E 8-7.
UPDATE: Andrei Balea egalează din nou pentru România și e 7-7.
UPDATE: Kazahstan marchează și e 7-6.
UPDATE: România egalează și e 6-6.
UPDATE: Kazacii marchează din nou și e 6-5.
UPDATE: România face 5-5 grație lui Alex Bourceanu.
UPDATE: Kazahstan marchează și e 5-4.
UPDATE: Vlad Mocanu marchează și ține România în viață. E 4-4.
UPDATE: Kazahstan revine la conducere și e 4-3.
UPDATE: România rateză incredibil, iar Kazastan rămâne în meci. E în continuare 3-3.
UPDATE: Kazahstan ratează și România are șansa să devină Campioană Mondială.
UPDATE: GOOOOL România face 3-3 prin Vasile Pop.
UPDATE: Kazahstan face 3-2 prin portarul naționalei.
UPDATE: România egalează din nou prin Șumălan. E 2-2.
UPDATE: Kazahstan face 2-0 de la loviturile de departajare.
UPDATE: Marius Balogh înscrie și el pentru România. Este 1-1.
UPDATE: Kazahstan înscrie prima de la loviturile de departajare și are 1-0.
UPDATE: Finala Mondialului de Minifotbal se decide la penalty-uri.
UPDATE: Tabela rămâne neschimbată după prima repriză de prelungiri. Urmează încă una de 5 minute.
Min. 50+2: GOOOOOL Româniaaa: Tricolorii dau lovitura în prelungiri și egalează
Min. 49: GOOOOOL Româniaaa: România marchează prin Marius Balogh și este 2-1.
Min. 48: România primește o lovitură de la 11 metri și are șansa să reducă diferența.
Min. 37: Kazahstan marchează din nou și își dublează avantajul după o grșeală a lui Marius Balogh.
Min. 33: România are o șansă mare de a egala prin Andrei Balea, care trimite peste poartă din bandă.
UPDATE: Se reia finala Campionatului Mondial de Minifotbal.
Pauză în Finala Mondialului de Minifotbal: Kazahstan conduce cu 1-0 în urma golului marcat la ultima fază a primei părți. România a fost mai activă însă în ofensivă, astfel că are șanse mari să revină în joc.
Min. 24: Kazahstan marchează în ultimul minut al primei reprize, după un autogol al lui Mircea Ungur.
Min. 18: Andrei Balea trimite un șut puternic din lovitură liberă, însă portarul Kazahstanului se opune.
Min. 13: Ocazie mare pentru România. Andrei Nemițanu trimite din careu puțin peste poartă dintr-o poziție extrem de favorabilă.
UPDATE: A început finala Campionatului Mondial de Minifotbal.
UPDATE: Federația Mondială de Minifotbal a venit și ea cu un videoclip pe rețelele sociale înainte de marea finală, postat după sfârșitul celor două semifinale. Organizatorii au inclus imagini din victoria României în fața Ungariei, dar și din cea a Kazahstanului în fața Azerbaidjanului. Mesajul scurt al Federației, prin care s-a transmis în mod clar spiritul de luptă pentru finală a fost: "Supraviețuirea celor adaptați, numai cei puternici supraviețuiesc"
UPDATE: Cu câteva ore înainte de startul finalei din Emirate, Federația Româna de Minifotbal a transmis un mesaj special pentru tricolorii înainte de meciul ce o poate încorona pe România drept campioană mondială pentru prima dată. Federația a ținut să îi încurajeze pe oamenii lui Virgil Bejenaru și să scoată în evidență spiritul de luptă pe care ai noștri vor trebui să îl arate în ultimul act. De asemenea, oamenii din Federație au avut un mesaj și pentru suporteri.
"A sosit momentul așteptat de noi toți, încă din urmă cu 8 ani, de la prima participare la un Campionat Mondial. WMF World Cup 2023, FINALA.
Dragii noștri „tricolori” suntem atât de mândri de voi pentru ce ați realizat la acest turneu. Cu pasiune, dedicare, muncă și talent, ați ajuns să jucați cu trofeul pe masă, iar aceasta este răsplata voastră. Este momentul vostru, așa că profitați de el, luptați până la ultima picătură de energie, așa cum ați făcut-o și în celelalte meciuri și prețioasa Cupă Mondială va fi a voastră. Avem toată încrederea în voi și, nu uitați, pentru noi sunteți campioni, indiferent de rezultatul de azi!
Pe voi, suporterii noștri prețuiți, vă așteptăm să fiți acum, mai mult ca oricând, alături de băieții noștri și să le țineți pumnii din fața televizoarelor. De asemenea, contăm pe suportul fantastic al celor care au făcut deplasarea cu noi la Ras al Khaimah și ale căror voci însuflețesc atmosfera de pe stadion", a scris Federația, pe pagina ei de Facebook.
Articol inițial scris de Daniel Kerekes
Reprezentativa de minifotbal a României s-a calificat în finala Campionatului Mondial, în urma unei victorii clare în semifinale, contra Ungariei. "Tricolorii" s-au impus fără drept de apel, cu ajutorul golurilor marcate de Mircea Ungur, Mircea Ioan Popa și Marius Balogh. Astfel, selecționata condusă de pe banca tehnică de Virgil Bejenaru a obținut, pentru prima oară, biletele pentru finala Campioantului Mondial.
România are aturile sale în meciul care se va disputa astăzi, 4 noiembrie, de la ora 18:00. Elevii lui Bejenaru au dat dovadă de o disciplină defensivă nespecifică acestui sport. "Tricolorii" au cea mai bună defensivă de la acest turneu final, încasând doar 3 goluri în 6 meciuri disputate.
Apărarea României a fost învinsă doar în primele două meciuri din grupe, o dată de Sudan, iar Spania ne-a marcat de două ori. După meciul cu ibericii, "tricolorii" nu au mai primit gol în ultimul meci din grupe, dar nici în faza eliminatorie. Aceasta este o performanță extrem de rară în minifotbal.
Selecționerul Virgil Bejenaru, nu este la prima performanță internațională alături de echipa națională de minifotbal. Acesta a condus reprezentativa României până în finala Campionatului European din 2022, și a câștigat medalia de bronz la mondialul din 2019.
Înainte de a fi selecționer, acesta a câștigat Campionatul Național de minifotbal alături de echipa Nova Vita Târgu Mureș în 2019. Acesta a fost jucător de futsal, împrumutând unele scheme de la fazele fixe, care au pus mari probleme adversarilor României în acest turneu final.

România, în finala Mondialului de Minifotbal | Bourceanu, un lider exemplar

La 10 ani de la marile performanțe obținute în tricoul Stelei, Alexandru Bourceanu scrie istorie și pentru echipa națională de minifotbal. După retragerea sa din "fotbalul mare" în 2019, acesta a continuat să joace pe teren redus, iar acum poate să conducă România spre cea mai mare performanță a sa.
Mentalitatea sa a făcut diferența în vestiar. Spiritul de luptător al lui Bourceanu a fost insuflat coechipierilor, astfel România a fost cea mai stabilă echipă de la acest turneu, atât pe teren, cât și mental.
Golgheterul României de la acest turneu final este Marius Gabriel Balogh, cu 4 reușite. Totodată, Balogh este și cel mai tânăr component al lotului, la doar 23 de ani.
În ultimul act de la Ras Al Khaiman se vor întâlni echipele cu cea mai bună apărare, respectiv cel mai bun atac. Dacă România a primit cele mai puține goluri, 3 la număr, adversarii din Kazahstan au marcat cel mai mult, 32 de goluri.
Este de menționat faptul că jumătate dintre aceste reușite au fost marcate într-un sigur meci, cel împotriva Indiei, din faza grupelor. În rest, rezultatele acestora nu au fost mereu impresionante, având nevoie de lovituri de departajare pentru a se califica atât în optimi, cât și în sferturi. În semifinale, Kazahstanul a trecut la limită, scor 3-2, de Azerbaidjan.

CĂPITANUL "TRICOLORILOR", DUPĂ CALIFICAREA ROMÂNIEI ÎN FINALA MONDIALULUI DE MINIFOTBAL

În urma victoriei nemaipomenite din semifinale, contra vecinilor din Ungaria, căpitanul echipei naționale, Mircea Ioan Popa, a rămas cu picioarele pe pământ înainte de cel mai important meci al carierei:
"Este o rivalitate istorică atât în fotbal cât și în minifotbal. Am tratat meciul cu maximă seriozitate, determinare și sacrificiu. Eu zic că nu le-am dat nicio șansă ungurilor în seara asta, iar băieții au demonstrat un minifotbal de mare calitate. Am făcut un pas istoric calificându-ne în prima finală de campionat mondial, dar rămânem echilibrați și motivați pentru a obține trofeul pe care-l dorim de atâta timp. Hai România!" a declarat Popa la finalul partidei, în exclusivitate, pentru Eurosport România.
LOT ROMÂNIA LA WMF WORLD CUP 2023
Portari:
  • Ionuț Neacșa – 34 ani (Nova Vita Târgu Mureș)
  • Dragoș Nițu – 28 ani (Reggio Liriada Brașov)
  • Laszlo Klein – 47 ani (Nova Vita Târgu Mureș)
Jucători:
  • Vasile Pop – 32 ani (Sam Vig CCM Bistrița)
  • Mircea Popa – 35 ani (Juventus Sibiu)
  • Andrei Balea – 30 ani (Nova Vita Târgu Mureș)
  • Mircea Ungur – 34 ani (Nova Vita Târgu Mureș)
  • Andrei Nemițanu – 30 ani (Glissando Timișoara)
  • Vlad Mocanu – 24 ani (Premier Iași)
  • Bogdan Covaci – 34 ani (Sam Vig CCM Bistrița)
  • Andrei Ferik – 25 ani (Bad Boys Oradea)
  • Saron Chirică – 30 ani (Old Boys București)
  • Marius Balogh – 23 ani (Bad Boys Oradea)
  • Andrei Șumălan – 29 ani (Bad Boys Oradea)
  • Gabriel Dumitrașcu – 23 ani (Chedra TAX Ploiești)
  • Alex Borceanu - 38 ani (Ajax Dulcisimo Galați)
Staff:
  • Virgil Bejenaru – antrenor
  • Laszlo Klein – antrenor secund
  • Dan Ștefan Cojocaru – manager
Echipa Eurosport.ro este prezentă la Mondialul de minifotbal 2023 și va fi alături de echipa României cu ajutorul Autorității de Dezvoltare Turistică a Ras Al Khaimah (RAKTDA), care a fost înființată în mai 2011 sub guvernul Emiratului Ras Al Khaimah. RAKTDA își propune să dezvolte infrastructura turistică a emiratului și să-l transforme într-o destinație de clasă mondială pentru călătorii de agrement și afaceri, creând oportunități de investiții durabile și îmbunătățind calitatea vieții rezidenților săi. Pentru a-și atinge obiectivele, Autoritatea are mandat guvernamental de a acorda licențe, de a reglementa și monitoriza industria turismului și ospitalității din Emirat.
Finala dintre România și Kazahstan va fi sâmbătă, la ora 18:00, și va putea fi urmărită în format LIVE TEXT pe eurosport.ro și pe aplicația Eurosport.