Victoria cu 3-0 a României în fața Irlandei de Nord menține naționala de tineret în lupta pentru calificarea la Europeanul din 2021. Oltenii Băluță și Mihăilă au marcat pentru echipă antrenată de olteanul Rădoi. România a pierdut primul merci, din Danemarca și este locul trei în această grupă.
Andrei Vlad a avut ceva probleme în debutul meciului, dar a scăpat la ocaziile oaspeților. Lavery l-a grațiat cde două ori în prima repriză.
Serie A
Fotbalistul debutat de Rădoi la națională, pe lista a două cluburi din Serie A! Unde ar putea ajunge
12/01/2022 LA 14:41
Dennis Man a făcut faza primei jumătăți de oră. Urmărit din tribună de la antrenorul său de la FCSB, Man nu a nimerit poarta din poziție foarte bună în minutul 29.

O oră cu un om mai mult

Dennis Man a fost busculat în afara careului de către portarul din Irlanda de Nord. Conor Hazard l-a lovit violent pe Man direct în cap și a fost eliminat în minutul 38. La prima fază pe teren, portarul lui Celtic Hughes a respins lovitura liberă trimisă excelent de Andrei Ciobanu. Bandajul din gură nu l-a deranjat pe Man, care l-a încercat și el pe Hughes.
Chiar în ultimul din cele cinci minute de prelungiri din prima repriză, Ciobanu a fost faultat în careu. Arbitrul a dat doar corner.

Băluță, omul meciului

Băluță a deschis scorul imediat după pauză. După o învălmășală în careul nord-irlandezilor, căpitanul de la tineret a reușit să marcheze. Mijlocașul lui Brighton așteaptă o șansă și în Premier League. Baluță a jucat doar în Cupa Ligii pentru Brighton, până acum.

Din 10 în 10 minute

A fost 1-0, doar 10 minute. Oaidă a făcut cel puțin 50% din golul reușit de olteanul Mihăilă in minutul 58. Oaidă a reușit să destabilizeze defensiva oaspeților cu o fentă superbă.
Ciobanu a făcut 3-0 în minutul 67. Mijlocașul de Viitorul a finalizat excelent după pătrunderea în forță a lui Adrian Petre, care a creat două goluri la Voluntari.

Rădoi l-a pierdut pe Moruțan

Moruțan s-a accidentat chiar înaintea meciului, iar Rădoi a surprins prin titularizarea în banda dreaptă a defensivei pe Rațiu. Fundașul lui Villarreal a avut o bară în minutul 52.
Echipele de start
ROMÂNIA: Vlad - Boboc, Chindriș, Pașcanu, Rațiu, Baluță, Oaidă, Mihailă, Ciobanu, Man, Petre
IRLANDA DE NORD: Hazard - Toal, Balmer, Dunwoody, Mccalmont, Lavery, Galbraith, Gordon, Graham, Mccann, Brown

Cum se califică România U21 la Campionatul European

Din cele 16 echipe care se vor califica la Campionatul European de peste doi ani, 9 vor fi câștigătoarele grupelor. Direct va merge și cel mai bun loc doi, pentru ca restul de 8 formații clasate pe poziția secundă să joace un baraj, în dublă manșă. Deja două echipe sunt calificate, Ungaria și Slovenia, din postură de țări gazdă.

Rezultatele din preliminariile Campionatului European U21

6 septembrie 2019: Ucraina – Finlanda 0-2, Irlanda de Nord – Malta 0-0
10 septembrie 2019: Ucraina – Malta 4-0, Finlanda – Irlanda de Nord 1-1, Danemarca – România 2-1
10 octombrie 2019: Finlanda – Malta 4-0, Danemarca – Irlanda de Nord 2-1, România – Ucraina 3-0
14 octombrie 2019: Finlanda – Danemarca 0-1, România – Irlanda de Nord 3-0
Au mai rămas de jucat:
14 noiembrie 2019: România – Finlanda
15 noiembrie 2019: Ucraina – Danemarca
19 noiembrie 2019: Irlanda de Nord – România, Danemarca – Malta
27 martie 2020: Malta – Ucraina
31 martie 2020: Ucraina – Irlanda de Nord, România – Danemarca, Malta – Finlanda
4 septembrie 2020: Danemarca – Ucraina, Malta – Irlanda de Nord, Finlanda – România
8 septembrie 2020: Finlanda – Ucraina, Irlanda de Nord – Danemarca, Malta – România
9 octombrie 2020: Irlanda de Nord – Finlanda, Ucraina – România, Malta – Danemarca
13 octombrie 2020: Irlanda de Nord – Ucraina, România – Malta, Danemarca – Finlanda
"Am trecut clasa!" Ce notă și-a dat Mirel Rădoi după mandatul de la naționala României
26/12/2021 LA 09:02
Mirel Rădoi și-a ales favoriții din Liga 1! + Cine sunt stranierii preferați ai fostului selecționer
25/12/2021 LA 15:43