Fără a avea o grupă foarte puternică, dar cu adversari precum Ungaria, Grecia sau Irlanda de Nord, România a terminat campania de calificare neînvinsă și fără gol primit în deplasare.

România la Euro 2016

România a făcut parte din grupa F a preliminariilor alături de Irlanda de Nord, Ungaria, Finlanda, Insulele Feroe și Grecia.
Ole Gunnar Solskjaer se luptă pentru postul lui. Antonio Conte a devenit favorit să-l înlocuiască
România a terminat grupa pe locul 2, în spatele Irlandei de Nord și în fața Ungariei. Tricolorii au strâns 20 de puncte în 10 meciuri (5 victorii, 5 egaluri) și au obținut calificarea în ultima partidă, în deplasare cu Feroe.
Rezultatele României în preliminarii
  • Grecia – ROMÂNIA 0-1 (Marica 10-pen.)
  • ROMÂNIA – Ungaria 1-1 (Rusescu 45 / Dzsudzsak 82)
  • Finlanda – ROMÂNIA 0-2 (Stancu 54, 83)
  • ROMÂNIA – Irlanda de Nord 2-0 (Papp 74, 79)
  • ROMÂNIA – Feroe 1-0 (Keșeru 21)
  • Irlanda de Nord – ROMÂNIA 0-0
  • Ungaria – ROMÂNIA 0-0
  • ROMÂNIA – Grecia 0-0
  • ROMÂNIA – Finlanda 1-1 (Hoban 90+1 / Pohjanpalo 67)
  • Feroe – ROMÂNIA 0-3 (Budescu 4, 45+1, Maxim 83)
Lotul României pentru Euro 2016
La 66 de ani, Anghel Iordănescu a fost cel mai vârstnic selecționer al României la un turneu final.
Fundași: Cristian Săpunaru (Pandurii Târgu Jiu), Alexandru Mățel (Dinamo Zagreb), Vlad Chiricheș (SSC Napoli), Valerică Găman (Astra Giurgiu), Dragoș Grigore (Al Sailiya), Cosmin Moți (Ludogorets Razgrad), Răzvan Raț (Rayo Vallecano), Steliano Filip (Dinamo Bucuresti)
Mijlocași: Mihai Pintilii, Adrian Popa, Alexandru Chipciu, Nicolae Stanciu (FCSB), Ovidiu Hoban (Hapoel Be’er Sheva), Andrei Prepeliță (Ludogorets Razgrad), Gabriel Torje (Osmanlispor), Lucian Sânmărtean (Al Ittihad)
Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogorets Razgrad), Bogdan Stancu (Genclerbirligi), Florin Andone (Cordoba), Denis Alibec (Astra Giurgiu)
Antrenor: Anghel Iordănescu

Franța - România

România a jucat meciul de deschidere la Euro 2016 în companiei țării gazdă, Franța. Tricolorii au făcut un meci solid și jocul României i-a surprins pe francezi, care erau mari favoriți înainte de meci.
Meciul a început cu Stancu care a avut o ocazie imensă în minutul 3, dar Lloris a scos de pe linia porții. Francezii au ripostat și ei prin Griezmann și Giroud, dar gazdele au reușit să deschidă scorul abia în minutul 57, în repriza a doua, prin același Giroud.
România a egalat în minutul 65 prin Bogdan Stancu, care a înscris din penalty, după un fault al lui Evra asupra lui Stanciu. România a pierdut greu meciul de deschidere de la Euro 2016, cu un gol în minutul 89, după un șut fantastic al lui Payet, la care Tătărușanu nu a avut nicio șansă.

România - Elveția

România a obținut primul punct la Euro 2016 în cel de-al doilea meci, contra Elveției, scor 1-1.
La prima ocazie periculoasă pentru România, Chipciu a reușit să obțină un penalty, transformat de același Bogdan Stancu, iar Săpunaru a fost aproape de 2-0 cu un șut care a șters bara.
Elvețienii au reușit egalarea în repriza a doua prin Mehmedi, după un corner. Până la final, ambele echipe au irosit mai multe ocazii, dar au câștigat câte un punct, care le permitea să spere la calificare.

România - Albania

Doar victoria cu Albania îi permitea României să se califice mai departe, după ce obținuse doar un punct în primele două meciuri.
România nu mai pierduse în fața Albaniei de 68 de ani, timp în care s-au disputat 13 partide.
Într-un meci în care naționala noastră nu a mai reușit evoluțiile din precedentele partidei, Albania a deschis scorul în minutul 43 prin Sadiku, iar până la final tricolorii nu au reușit să înscrie, iar România a plecat acasă.
Cosmin Olăroiu negociază cu un club din Emiratele Arabe Unite. Șanse mici să preia naționala
Noii proprietari ai echipei Newcastle au identificat managerul "de vis" pentru a conduce echipa