România la Mondial | Bourceanu a dezvăluit marele atu al tricolorilor, după calificarea în finală

Actualizat 03/11/2023 la 18:46 GMT+2

România s-a calificat fără emoții în marea finală la Campionatul Mondial de minifotbal, după ce au învins Ungaria cu 3-0. Bucuria este enormă în tabăra tricolorilor, iar Alex Bourceanu a subliniat că el și coechipierii săi abia așteaptă ultimul act, care va avea loc sâmbătă.

Alex Bourceanu, România minifotbal

Naționala de minifotbal a României a reușit o performanță fabuloasă la Campionatul Mondial, care se desfășoară în Emiratele Arabe Unite. Tricolorii au făcut un meci perfect în semifinala cu Ungaria și s-au impus cu 3-0, astfel că vor juca în premieră cu trofeul pe masă la cea mai importantă competiție din acest sport.
Echipa antrenată de Virgil Bejenaru a condus la pauză cu 1-0, după golul superb marcat de Mircea Ungur în minutul 5. Popa a dublat avantajul tricolorilor în minutul doi al părții secunde, iar Balogh a stabilit scorul final când mai erau 13 minute.

România, în finală la Campionatul Mondial de minifotbal! Bourceanu: "Abia așteptăm finala"

Evident, bucuria este enormă în tabăra tricolorilor, dar e clar că aceștia își doresc acum să vină cu trofeul acasă. Alex Bourceanu, cel mai cunoscut fotbalist din lot, a dezvăluit că secretul acestei echipe minunate este versatilitatea, pentru că toți jucători sunt foarte utili atât în defensivă, cât și în atac.
"Suntem o echipă versatilă, în care toți jucătorii știu să se apere și toți știu să marcheze. Asta e forța noastră. Am respectat planul de joc și am reușit să rămânem uniți. Suntem foarte fericiți pentru calificare și abia așteptăm finala" A spus Bourceanu imediat după meciul cu Ungaria.
Parcursul României la Campionatul Mondial de minifotbal
  • Grupe: 10-1 cu Sudan, 3-2 cu Spania și 0-0 cu SUA
  • Optimi: 7-0 cu Thailanda
  • Sferturi: 2-0 cu Emiratele Arabe Unite
  • Semifinale: 3-0 cu Ungaria
Odată cu succesul de astăzi, România a atins deja cea mai bună performanță din istorie la un Campionat Mondial. Tricolorii s-au oprit în semifinale la primele două apariții în această fază, în 2015 și 2019. De fiecare dată au luat bronzul: în 2015 pentru că finala mică nu s-a jucat, iar în 2019 după ce au trecut dramatic de Ungaria, la penalty-uri (3-1).
Adversara României din ultimul act se va decide tot în această seară, în urma semifinalei dintre Azerbaidjan și Kazakhstan. Marea finală a turneului final din Emiratele Arabe Unite va avea loc sâmbătă, de la ora 18:00.