Ratarea calificării naționalei mari la barajul pentru Campionatul Mondial din Qatar a avut parcă un efect de domino asupra celorlalte echipe reprezentative. Ieri, selecționata U20 a suferit o înfrângere greu de digerat, 0-7 cu Italia, iar astăzi echipa U19 a continuat serie negativă.
Echipa antrenată de Adrian Văsîi a fost învinsă cu 4-1 de Turcia, în ultimul meci din grupa preliminară a primei faze a calificărilor la Campionatul European de anul viitor. Micii tricolori au deschis scorul în minutul 7 prin Pantea (FC Hermannstadt), care a transformat un penalty.
Până la pauză s-a făcut însă 3-1 pentru turci (Gergely (autogol) - min 29, Cebeci - min.35 și Yaldi - min.44), care au mai marcat o dată și în repriza secundă (Kaplan - min.83), stabilind scorul final.
Dan Petrescu, aproape de a deveni noul selecționer al României! Informații de ultimă oră
ACUM 16 MINUTE

În ciuda acestei înfrângeri la scor, naționala U19 s-a calificat în faza următoare a preliminariilor, grație victoriilor din primele două meciuri, 1-0 cu Letonia și 5-0 cu San Marino.
Calificarea la turneul final va fi greu de obținut, deoarece la turneul de elită România va întâlni adversari mult mai bine cotați față de modestele echipe pe care le-a învins recent. În afară de România și Turcia, la turneul de elită vor mai participa Anglia, Suedia, Rusia, Germania, Ungaria, Austria, Olanda, Israel, Ucraina, Finlanda, Bosnia, Irlanda, Franța, Serbia, Spania, Belgia, Georgia, Norvegia, Croația, Armenia, Italia, Islanda, Danemarca și Cehia. Dintre cele 26 de formații, numai 8 vor juca la EURO U19.
Turneul final din 2022 va avea loc în Slovacia. Competiția trebuia să se dispute în acest an în România, dar a fost amânată din cauza pandemiei și țara noastră va organiza turneul final în 2025.
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.
Ralf Rangnick va încasa o sumă fabuloasă dacă îl va convinge pe Haaland să meargă la Man United