România U20 a pierdut cu Germania și le-a lăsat un gust amar arădenilor! Ce au "uitat" jucătorii

Actualizat 27/09/2022 la 16:09 GMT+3

România U20 a pierdut partida cu selecționata similară a Germaniei, din cadrul Elite League. Jucătorii naționalei mici au fost criticați pentru mizeria lăsată în urmă, chiar lângă banca de rezerve a stadionului Francisc Neumann.

Sursa foto: Prosport. Romania U20 a lasat mizerie pe stadionul UTA

Articol scris de Dani Morar
România U20 a pierdut la limită, scor 0-1, în fața Germaniei U20, într-un meci jucat pe stadionul echipei UTA. Tricolorii s-au apărat pe toată durata partidei, dar au avut două ocazii uriașe pe final de a egala.
Prosport a publicat imagini cu ceea ce au lăsat în urmă puștii antrenați de Daniel Pancu. În poze se poate observa cum banca de rezerve este înconjurată de sticle goale aruncate pe jos. Incidentul are loc pe unul dintre cele mai noi arene din țară, care adună meci de meci un număr impresionant de suporteri susținători ai echipei arădene.
Daniel Pancu este nemuțumit de faptul că jucătorii cu care a lucrat în această pauză internațională nu au minute la echipele de club.
"Din păcate, în România, jucătorii tineri sunt abandonați. Un jucător, ca să dau un exemplu, Crstian Ignat, joacă doar la Liga de Tineret de mult timp. El practic nu are minute în prima ligă din România, e un jucător pe care eu personal, dacă aș fi rămas la Rapid, îl vedeam în momentul de față cel puțin la naționala de tineret, ca să nu spun alte lucruri.
E presiune mare pe antrenori, pe rezultatele de la echipele de club și nu e ușor nici pentru jucători. Astăzi răsfoiam puțin ziarele așa pe net, am citit doar cuvinte de genul: sunt slabi, nu au forță, România nu mai bate pe nimeni la nicio categorie de vârstă", a spus selecționerul Under 20 a României.
PORTARI: Răzvan Sava (CFR Cluj), Alexandru Borbei (US Lecce / Italia), Aleksander Mitrovici (CSC 1599 Șelimbăr)
FUNDAȘI: Dan Sîrbu (Farul Constanța), Cristian Ignat (FC Rapid 1923), Botond Gergely (Zalaegerszegi / Ungaria), Anton Andrei (AC Torino / Italia), Alexandru Pantea (FCSB), Costin Amzăr (SC Dinamo 1948), Gabriel Buta (FC Unirea Dej), Ionuț Mitran (CSM Slatina)
MIJLOCAȘI: Ovidiu Perianu (FC Botoșani), Aurelian Ciuciulete (Unirea Constanța), Andrei Pandele (Unirea Constanța), Nicolas Popescu (FC Voluntari), Ștefan Pănoiu (FC Rapid 1923), Dragoș Iancu (FC Hermannstadt), Mario Bratu (ACS Petrolul 52), Doru Andrei (FC Voluntari)
ATACANȚI: Robert Mustacă (Concordia Chiajna), Ianis Stoica (FCSB), Toni Suciu (AFK Csikszereda), Luca Andronache (Farul Constanța)