Naționala U21 a României a obținut o victorie incredibilă, pe final, contra Finlandei U21. Nordicii au condus cu 1-0 până în minutul 87, dar echipa antrenată de Florin Bratu a întors în numai 3 minute soarta partidei.
Tricolorii au început mai bine, iar Dican (min.8) și Ianis Stoica (min.28) au trecut pe lângă deschiderea scorului. Mihai Popa a intervenit apoi excelent la o lovitură liberă executată bine de Suhonen, dar nu a mai avut ce face în fața acestuia în minutul 42. Mijlocașul lui Hamburg a dezghețat tabela cu un șut imparabil din interiorul careului, după o centrare venită din flancul stâng.

Markovic a avut o șansă uriașă de egalare în minutul 45, dar atacantul Craiovei a trimis în transversală după o acțiune personală de toată frumusețea.
În partea secundă, românii au continuat să alerge după egalare, dar bara s-a opus și la șutul deviat al lui Grameni din minutul 73, Două minute mai târziu, Ianis Stoica a primit în poziție ideală, dar a trimis mult peste poartă.
Izbânda a venit în minutul 87, când Miculescu și Birligea, ambii intrați pe parcurs, au conlucrat perfect, iar jucătorul transferat recent de CFR Cluj a egalat. Peste doar 3 minute, Atacantul UTA-ei a scăpat singur cu portarul advers și a marcat golul victoriei cu o scăriță de efect.
Așadar, România U21 a obținut a doua victorie în mandatul lui Florin Bratu, după cea în fața Suediei din toamna anului trecut (1-0). De când echipa de tineret a fost preluată de Bratu, aceasta a mai înregistrat un egal (1-1 cu Georgia) și două eșecuri (1-3 cu Mexic și 2-4 cu Italia). Peste 4 zile, naționala U21 va juca un alt meci test, în deplasare cu Marocul.
Echipa de tineret a României va disputa doar meciuri amicale până la Campionatul European din 2023, pe care țara noastră îl va găzdui alături de Georgia.