România U21 încheie fără gol Campionatul European de tineret! Ucraina, aproape de a da lovitura cu Spania

Dani Morar

Actualizat 27/06/2023 la 23:47 GMT+3

România U21 a încheiat Campionatul European fără gol marcat. Tricolorii mici au remizat cu Croația, scor 0-0, și au obținut primul punct, după înfrângerile cu Spania și Ucraina. Vecinii noștri au produs surpriza, învingându-i pe iberici și câștigând grupa.

Croația U21 - România U21

România U21 a remizat, scor 0-0, cu Croația, în ultima etapă a grupelor de la Campionatul European de tineret. Tricolorii au încheiat turneul final fără gol marcat, cu un golaveraj de 0-4, după înfrângerile cu Spania și Ucraina. Vecinii noștri au fost aproape de a-i învinge pe iberici și de a câștiga grupa, dar s-a încheiat 2-2.
Prima mare ocazie de gol a apărut după un sfert de oră, atunci când croații au amenințat poarta noastră. Beljo a tras din colțul stâng al careului, dar Târnovanu a intervenit și a prins fără mari probleme.
România a replicat 4 minute mai târziu. Tricolorii au făcut o fază frumoasă, purtată de Tavi Popescu, cel care i-a pasat lui Louis Munteanu. Campionul de la Farul a tras din interiorul careului, dar mingea a fost prinsă de Pandur.
România a mai avut o ocazie, la jumătatea primei reprize. Octavian Popescu a reușit o acțiune frumoasă și a șutat spre poarta adversă, dar șutul său din șase metri a fost respins de același Pandur.

Croația putea deschide scorul după o jumătate de oră. Baturina i-a pasat lui Bulat, al cărui șut s-a dus mult peste poarta naționalei noastre de tineret.
Tot croații au mai fost periculoși o dată. Târnovanu a fost la post cu 7 minute înaintea pauzei, apărând de două ori la aceeași fază, Vidovic trimițând în bară, cu poarta goală în față. Pantea a ratat și el pe final de repriză, cu un șut de la 20 de metri.
Louis Munteanu a ratat din nou după o jumătate de oră, iar scorul s-a menținut până la final. România U21 termină competiția fără gol marcat, din postura de țară gazdă.
Echipele de start:
  • România U21: Târnovanu - Țicu, Dican, Racovițan, Pantea - Lixandru, Albu - Popescu, Munteanu, Ișfan - Markovic
Rezerve: Popa, Gorcea, Birligea, Borza, Cîmpanu, Dumitrescu, Mazilu, Miculescu, Petrila, Pop
  • CroațiaU21: Pandur - Krizmanic, Perkovic, Franjic, Sigur - Baturina, Bulat, Hodza, Vidovic - Frigan, Beljo
Rezerve: Cavlina, Kotarski, Colina, Fruk, Galesic, Kacavenda, Palaversa, Prsir, Ego, Simic, Solod.