Dinamo, victorie cu 2-0, după un joc solid în fața lui FC Brașov! "Câinii" sunt la 2 puncte de play-off

Actualizat 03/12/2022 la 15:10 GMT+2

Dinamo București s-a impus cu 2-0 pe terenul celor de la FC Brașov, în urma unui joc foarte bun prestat de bucureșteni. Buhăescu, din penalty, și Iulian Roșu, cu un șut superb, au adus cele 3 puncte pentru "câini".

Dinamo a câștigat cu Dumbrăvița. Sursă: FB Dinamo

Articol scris de Dani Morar
Dinamo a obținut o victorie importantă pe terenul de la FC Brașov și și-a depășit adversara în clasament. Bucureștenii au arătat un joc solid și au înscris câte un gol pe repriză, obținând cele 3 puncte. Echipa s-a apropiat la doar 2 puncte de Gloria Buzău, ocupanta locului 6, ultimul care duce în play-off-ul Ligii a 2-a.
Dinamo a început în forță deplasarea de la Brașov, iar Iulian Roșu a obținut un penalty în minutul 13. Mijlocașul ofensiv a intrat în careu și a profitat de neglijența fundașilor adverși, căzând după un dribling scurt. Buhăescu a transformat cu siguranță penalty-ul obținut. Dinamovistul a tras în partea dreaptă, iar Sebastian Micu nu a ghicit colțul și scorul a devenit 0-1.
După o jumătate de oră, Iulian Roșu a amenințat din nou poarta brașovenilor dintr-o lovitură liberă din lateral. Șutul său a trecut puțin peste poartă, iar tabela nu s-a mai modificat până la pauză.
FC Brașov a avut prima ocazie notabilă abia în minutul 56, atunci când Angelov a reluat peste poartă o centrare venită de la Vasile Constantin. Iulian Roșu și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor până la urmă. Jucătorul "câinilor" a trimis un șut superb de la marginea careului, care s-a dus aproape de vinclul porții gazdelor. Acesta a fost și scorul final al partidei, rezultat care o urcă pe Dinamo până pe poziția a 8-a, la doar două puncte de locul 6, ultimul care duce în play-off.

Politehnica Iaşi şi CSC Dumbrăviţa au obţinut victorii în deplasare, sâmbătă, în etapa a 16-a a Ligii a II-a de fotbal.
Poli Iaşi a urcat pe locul secund după acest succes, reuşit în dauna Unirii Constanţa. CSC Dumbrăviţa a câştigat la scor de forfait, 3-0, cu CSC Şelimbăr, la Râmnicu Vâlcea. Oţelul completează podiumul după ce a dispus de Metaloglobus cu 3-0.