Steaua câștigă din nou în Liga 2, după trei remize consecutive. Victorie fără emoții cu FC Argeș, 3-1

Maria Olteanu

Actualizat 05/10/2023 la 19:04 GMT+3

Steaua s-a impus cu 3-1, joi seara, pe teren propriu, în partida inaugurală din etapa a 9-a a Ligii 2. Militarii au condus cu 3-0 în confruntarea cu FC Argeș, dar au primit gol în prelungiri. Trupa lui Oprița face 12 puncte în clasament și rupe seria celor trei remize consecutive.

Steaua Bucuresti, foto: Facebook

Steaua și FC Argeș au deschis runda cu numărul 9 din Liga 2, în fieful roș-albaștrilor, joi după-amiaza.
După o singură victorie și șase egaluri în opt meciuri, trupa gazdă s-a impus în confruntarea avută în fața argeșenilor, scor 3-1, ajungând la 12 puncte în ierarhia eșalonului secund.
FC Argeș stătea mai bine în clasament înaintea jocului, dar nu a reușit să plece cu nimic din deplasarea de la București.
"Militarii" au deschis scorul în minutul 12 al întâlnirii. Raicu a mișcat tabela cu un șut din interiorul careului, cu poarta goală, prinzându-l pe Bucur pe picior greșit.
Până la intrarea la cabine, gazdele s-au detașat în fața piteșetenilor, majorând ecartul la 2-0. Chipirliu a profitat de o nouă eroare a defensivei violeților și a strecurat mingea în ațe.
Andrei Panait a văzut al doilea cartonaș galben înainte de pauză, iar FC Argeș a jucat o repriză cu om în minus. La cabine, Steaua a mers cu avanataj de două goluri, iar în partea a doua a duelului a securizat succesul cu un gol venit pe final de partidă.
Ajunși la punctul de la 11 metri, bucureștenii au fructificat ocazia și au făcut 3-0 în minutul 83 al duelului. Chipirliu a semnat dubla, iar trupa lui Oprița nu a mai putut rata succesul.
FC Argeș a stabilit scorul final al întâlnirii, 3-1, în minutul 90+3 al duelului, după golul reușit de Zăgreanu.
CSA Steaua ajunge la al doilea succes stagional, după o perioadă complicată, iar în clasament este acum la borna 12, depășind cu un punct adversara directă de joi, FC Argeș, care rămâne un etaj mai jos.