Eurosport
Steaua-Chindia, egal dramatic în derby-ul primei etape din Liga 2. Roș-albaștrii au dat lovitura în prelungiri
De
Publicat 08/08/2023 la 22:05 GMT+3
Chindia Târgoviște și Steaua au remizat dramatic în derby-ul etapei inaugurale din eșalonul secund. Târgoviștenii au deschis scorul foarte rapid prin Robert Moldoveanu, iar roș-albaștrii au scos un punct in extremis după un gol înscris de Chipirliu în minutul șapte al prelungurilor.
CSA Steaua
Credit imagine: Facebook
Derby-ul etapei inaugurale din Liga a doua dintre echipa retrogradată din prima ligă, Chindia Târgoviște, și Steaua, și-a respectat statutul și a fost extrem de interesat.
Partida de pe Stadionul "Eugen Popescu" a fost începută ca "din tun" de Chindia, care a obținut o lovitură de la 11 metri după 46 de secunde. Robert Moldoveanu a fost cel care a obținut penalty-ul contestat foarte mult de roș-albaștri și tot el a și transformat lovitura în minutul 3.
Dâmbovițenii au avut șansa să facă 2-0 în minutul 11 după o acțiune extrem de frumoasă, însă șutul lui Golofca a fost respins de portarul Stelei, Pop. "Militarii" au ripostat pentru prima dată prin Chipirliu în minutul 19, însă lovitura sa de la marginea careului a trecut pe lângă poartă. Steaua a mai avut o ocazie în minutul 24 prin Buziuc, însă Răilean, goalkeeper-ul Chindiei, a reținut șutul său.
Cea mai mare ocazie a Stelei din prima repriză a venit chiar în prelungiri, când Boiciuc a fost găsit perfect de de Chipirliu și a rămas singur cu Răilean, însă șutul său nu a trecut de portarul dâmbovițenilor.
Citește și:
Steaua a obținut un punct in extremis în derby-ul etapei întâi
Roș-albaștrii au ieșit montați de la vestiare să restabilească egalitatea și au produs din nou emoții la poarta Chindiei în minutul 48, când o minge deviată de Plămadă, fundașul echipei gazdă, a respins mingea în bară. Chindia a crezut că a dat lovitura și că și-a dublat avantajul în minutul 52, însă golul înscris de același Moldoveanu a fost anulat pe motiv de off-side.
Steaua a trecut din nou pe lângă egalare în minutul 69 prin Sierra, însă lovitura sa a trecut puțin pe lângă poartă. Steaua a mai avut o ocazie mare de a egala în minutul 88 prin Enceanu, însă șutul său nu a fost plasat și a ajuns fix în brațele lui Răilean. Eforturile roș-albaștrilor au dat roade, iar Steaua a dat lovitura în ultimele momente ale meciului, în minutul 90+7, prin Chipirliu. Astfel, derby-ul etapei s-a încheiat cu scorul de 1-1.
Pentru Steaua urmează partida cu Metaloglobous, pe care nu vor disputa pe Ghencea, în urma sentinței date de Comisia de Etică și Disciplină a FRF, în timp ce Chindia continuă campania pentru promovarea în Liga 1 în deplasare, la CSM Slatina.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo