Steaua, victorie clară cu Ceahlăul Piatra Neamț. Chipirliu, gol și două pase decisive

Maria Olteanu

Actualizat 26/10/2023 la 19:29 GMT+3

Steaua a deschis cu succes runda cu numărul 11 din Liga 2. Militarii s-au impus acasă, 3-1, în fața celor de la Ceahlăul Piatra Neamț. Chipirliu și Maftei, cu două goluri, au adus victoria gazdelor.

CSA Steaua

Runda cu numărul 11 din Liga 2 a fost deschisă joi seara, în Ghencea, pe terenul celor de la Steaua, care au primit pe teren propriu vizita moldovenilor de la Ceahlăul Piatra Neamț.
Militarii, care nu au avut un început de sezon așa cum s-ar fi așteptat, au început să revină ușor-ușor, chiar dacă în runda precedentă au pierdut cu Unirea Slobozia.
Joi seara, trupa lui Oprița a avut nevoie de doar 12 minute pentru a deschide scorul. Bogdan Chipirliu a ajuns la o centrare în careu și a modificat tabela în favoarea echipei sale.
Ceahlăul a replicat în minutul 34, după o fază frumoasă purtată de moldoveni, dar Savu nu a nimerit ținta și a șutat cu mult peste buturile lui Frănculescu, Steaua rămânând în avantaj, 1-0.
Chiar înainte de intrarea la vestiare, Steaua a făcut 2-0. În cel de-al doilea minut adițional al primei părți, Chipirliu i-a pasat lui Maftei în careu, iar fundașul dreapta a expediat balonul la colțul lung, stabilind scorul primei reprize.
Imediat după pauză, Ceahlăul a redus ecartul și a marcat pentru 2-1. Neicuțescu a încercat să își readucă echipa în joc în minutul 46, dar până la urmă Steaua a refăcut avantajul de două goluri.
Golul al treilea al bucureștenilor a venit în minutul 59, după o schemă identică cu cea de la golul al doilea. Chipirliu i-a pasat lui Maftei, care a trimis un șut la colțul lung și a dus scorul la 3-1.
Partida din Ghencea s-a terminat 3-1 pentru gazde, care acumulează 15 puncte. De partea cealaltă, Ceahlăul rămâne la borna 15, iar cele două echipe sunt la egalitate momentan.

Ceahlăul Piatra Neamț
  • Titulari: De Souza - Oltean, Jalbă, Vișinar, De Sousa - Akwasi, Fărăgău, Lamine, Onișa, Neicuțescu - Cortelezzi
  • Rezerve: Barna, Forizs, Selmani, Savu, Copoț Barb, Anton, Petkov, Bacalu, Larrauri
  • Antrenor: Cristian Pustai