Academica Clinceni a produs surpriza în optimile Cupei României. A învins formația FC Botoșani, cu 2-0, și s-a calificat în sferturile de finală ale competiției.
Academica era cotată cu șansa a doua în duelul cu FC Botoșani, dar a reușit să marcheze de două ori și să se califice în următorul tur, unde poate da peste o adversară și mai dificilă. Echipa antrenată de Ilie Poenaru a înscris câte un gol pe repriză. Prima reușită a venit în minutul 34, prin fundașul Nichita Patriche, iar al doilea gol a fost înscris pe finalul meciului, în minutul 84. Francezul Philippe Nsiah a marcat de la marginea careului, profitând de plasamentul greșit al portarului Hidajet Hankic.
Echipele de start:
CFR, victorie norocoasă la Arad. UTA a ratat ocazii ireale! Petrescu: "Nimeni nu o să mai bată aici"
IERI LA 20:20
  • Academica Clinceni: Miguel Santos – Fl. Achim, Chatziterzoglu, Rz. Patriche (cpt.), Mih. Dobrescu – Şut (Nsiah 76′), Cebotaru – Al. Buziuc, Merloi (Rob. Ion 46′), Cr. Dumitru (Laur. Buş 67′) – Vojtus. Rezerve neutilizate: Ureche – Bg. Ilie, Al. Popescu, Gab. Matei
  • FC Botoşani: Hankic – Patache, Andr. Chindriş, Kolesovs, Holzmann – Rodriguez (cpt.), Cascini – Ashkovski (Cîmpanu 75′), Ebenhofer (Ed. Florescu 79′), Keyta – Andronic (Ofosu 53′). Rezerve neutilizate: Brînză – Mendoza, Moescu, Pierce
În sferturile de finală s-au mai calificat FCSB (1-0 cu Universitatea Cluj) și FC Hermannstadt (2-0 cu CS Mioveni). Tot miercuri mai sunt programate duelurile Sănătatea Cluj – Petrolul Ploiești și Foresta Suceava – Dinamo București.
Mediafax
Botoșani - FC U Craiova 1-1. Echipa lui Mutu a scăpat printre degete victoria
IERI LA 18:22
Iuliu Mureșan îl atacă pe Bonetti: "Știți ce a făcut când a plecat? Bine că nu l-a văzut nimeni"
22/09/2021 LA 09:32