CFR Cluj a învins-o pe Chindia Târgovişte cu scorul de 1-0 (1-0), sâmbătă, în deplasare, la Ploieşti, într-un meci din etapa a 18-a a Ligii 1 de fotbal. Unicul gol al partidei a fost marcat de atacantul francez Billel Omrani (21), cu un lob din marginea careului, însă gazdele au cerut henţ la Valentin Costache, cel care i-a pasat lui Omrani.
După partidă, "SuperDan" a analizat la cald disputa, dar a fost întrebat și despre situația lui Denis Alibec, exclus din lot.
În minutul 70 al partidei anterioare, cu Academica Clinceni, Denis Alibec s-a ridicat de pe banca de rezerve și a plecat la vestiare, fără a-i cere voie lui Dan Petrescu. Atacantul era supărat din cauza faptului că antrenorul nu avea de gând să-l trimită pe teren, chiar dacă la finalul meciului a spus că a plecat pentru a merge la toaletă. În urma gestului făcut de Alibec, staff-ul tehnic a decis să ia măsuri, Petrescu hotărând să-l excludă din lot pe fotbalist.
FCSB - CFR Cluj 3-3 | Spectacol total în primul derby al sezonului! Gazdele au egalat ]n prelungiri
23/01/2022 LA 07:46

Între timp spiritele s-au calmat, după ce vârful și-a cerut scuze și el se va prezenta de luni la antrenamentele formației din Gruia.
"Am primit un mesaj de la Alibec, și-a cerut scuze pentru ce a făcut. I-am zis că pentru mine s-a încheiat, a luat cartonaș galben, iar când va primi cartonaș roșu va fi eliminat.
Luni se prezintă la antrenament și dacă va avea o atitudine bună va juca. Dacă nu, va sta pe bancă sau deloc. Depinde de el, nu depinde de mine", a spus Petrescu, după meci, potrivit DigiSport.
CFR a reuşit a şasea sa victorie consecutivă în campionat, toate fără gol primit. Chindia a ajuns la patru meciuri consecutive fără victorie, două egaluri şi două eşecuri.
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.
Denis Alibec, dorit în Turcia și Rusia! Ce le-a transmis șefilor de la CFR Cluj
17/01/2022 LA 11:01
FCSB, remiză cu Mioveni, într-un amical. CFR a avut viaţă grea cu o echipă de liga a 4-a spaniolă
15/01/2022 LA 13:09