UTA venea după 3 eșecuri consecutive în Liga 1 și spera să încheie anul cu o victorie pe teren propriu în fața Astrei. Elevii lui Laszlo Balint s-au prezentat însă lamentabil, iar giurgiuvenii nu au avut milă de ei și le-au adiminstrat un eșec usturător.
Tânărul Robert Riza a deschis scorul în minutul 7 din pasa lui Budescu. Scorul pauzei a fost 2-0, după ce Budescu a transformat un penalty în minutul 20. În repriza secundă meciul a continuat după coordonatele din prima parte, iar Budescu a reușit dubla în minutul 63, tot după un penalty transformat fără emoții. Mijlocașul giurgiuvenilor nu s-a oprit și în minutul 77 a reușit hattrick-ul, înscriind elegant pe lângă Iacob, după o pasă bună a lui Azulay.
Dezastrul a continuat pentru UTA, iar Azulay a făcut 5-0 în minutul 81 și tot el a stabilit și scorul final 3 minute mai târziu, profitând de o mare eroare a fundașilor arădeni. Acestea au fost primele goluri marcate de israelian în Liga 1, el având un gol înscris și în Cupa României.
Bonetti blochează venirea lui Rednic la Dinamo. Ultimele vești despre situația din Ștefan cel Mare
IERI LA 13:48

Astra încheie turul sezonului regulat la 4 puncte de play-off

Prin această victorie, Astra acumulează 16 puncte și urcă până pe locul 10, la doar 4 puncte de ultimul loc care duce în play-off, ocupat momentan de Chindia Târgoviște. În schimb, UTA încheie în genunchi anul 2020, cu 4 înfrângeri succesive, asta după ce în prima parte a campionatului arădenii fuseseră una dintre revelații.
În prima rundă a returului sezonului regulat, Astra va juca în deplasare cu FCSB, iar UTA va primi acasă vizita Viitorului. Ambele partide sunt programate să se dispute în data de 15 ianuarie.
Documentarul "Loving Maradona" va fi difuzat pe Eurosport 1 luni seară, de la ora 00:00, după partida de Premier League dintre Chelsea și West Ham. Documentarul va putea fi urmărit și marți, de la ora 16:00, tot pe Eurosport 1.

"Loving Maradona" - un documentar eveniment despre viața marelui Diego, doar pe Eurosport