Dinamo a ajuns la 4 meciuri consecutive fără victorie în Liga 1 (3 înfrângeri și o remiză). Trupa pregătită de Ionel Gane a pierdut și în deplasare la Astra, scor 0-2, în runda cu numărul 24, după două goluri splendide înscrise de giurgiuveni.
Valentin Gheorghe a deschis scorul în minutul 36, dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri. Atacantul gazdelor a trimis peste zid, cu mult efect, direct în vinclu.

Astra - Dinamo 2-0. "Câinii", învinși cu 2 goluri de generic înscrise de giurgiuveni

UTA Arad - CFR Cluj 0-1. Vinicius a adus victoria pentru trupa lui Edi Iordănescu
ACUM 6 ORE
Astra și-a dublat avantajul 4 minute mai târziu. Același Valentin Gheorghe a executat un corner, mingea a fost deviată în careu și a ajuns la Stahl, la 16 metri. Jucătorul de 22 de ani al giurgiuvenilor a expediat un șut violent în vinclu, în același loc unde a trimis și Gheorghe din lovitură liberă.
Dinamo a încercat să ofere replica în repriza secundă, însă fără succes. Gueye, Morsay și Anton l-au pus la încercare pe Mihai Popa, dar tânărul goalkeeper al Astrei a intervenit de fiecare dată și și-a salvat echipa.
S-a încheiat 2-0 pentru Astra, care urcă pe locul 10 în Liga 1, cu 3 victorii obținute în ultimele 4 meciuri. De cealaltă parte, Dinamo a coborât pe poziția a 12-a, la 9 puncte sub zona playoff-ului și la 10 deasupra ultimului loc, ocupat de Poli Iași.
"Doar din recunoștință față de club!" Giedrius Arlauskis, gest superb pentru CFR Cluj