Partida de la Giurgiu a fost ofertantă, iar ce-a de-a doua repriză a fost cu adevărat ofertantă prin joc și goluri. Dinamoviștii au deschis scorul în minutul 16 prin golul marcat de Mihai Popescu și a stabilit astfel și scorul de la pauză, 1-0. Chiar dacă au avut posesia de partea lor, băieții lui Dusan Uhrin au fost întrecuți în prima parte la capitolul ocazii de gol, 7-5 în favoarea gazdei. În ciuda acestui aspect, elevii lui Alexa nu au reușit să înscrie și au intrat în dezavantaj la vestiare.

Astra Giurgiu – Dinamo 3-2 | Dublă și eliminare pentru Constantin Budescu

În cea de-a doua repriză, Dan Alexa a făcut încă din minutul 46 două schimbări, iar în minutul 49, Constantin Budescu a adus egalarea pentru Astra. Gazdele au început să joace mult mai bine în zona mediană, iar alb-roșii au fost luați prin surprindere. Constantin Budescu a înscris și al doilea său gol în acest meci în minutul 66, el trecând de borna de 60 de goluri în Liga 1. Budescu a fost mai apoi eliminate după ce a primit două cartonașe galbene (minutele 74 și 90+1).
Dinamo a anunțat al 3-lea transfer al iernii! Cine e fotbalistul care vine să întărească apărarea
12/01/2022 LA 21:08
Pentru Dusan Uhrin, care urmărea să rezolve partida în repriza secundă, toată situația s-a complicat. Antrenorul ceh l-a introdus pe teren în minutul 73 pe Robert Moldoveanu. Atacantul în vârstă de 20 de ani a adus un minut mai târziu egalarea pentru “câini”. Pe final, defensiva lui Dinamo a părut inexistentă, iar giurgiuvenii au mai dat o lovitură, de data aceasta prin Ljuban Crepulja, în minutul 80, care a și stabilit scorul final.În etapa cu numărul 11, Astra întâlnește în deplasare Chindia Târgoviște, în timp ce Dinamo va evolua acasă cu FC Voluntari.

Astra Giurgiu – Dinamo 3-2 | Dan Alexa: Pentru mine, fanii lui Dinamo sunt niște pisoi

Antrenorul Astrei Giurgiu, Dan Alexa, a vorbit la finalul meciului despre înjurăturile pe care le-a încasat de la fanii lui Dinamo. Deși Alexa recunoaște că galeria dinamoviștilor este una dintre cele mai frumoase din țară, spune că sunt doar niște pisoi”.
”Aș dori să transmit un mesaj PCH-ului, galeriei lui Dinamo. Pentru mine, sunt doar niște pisoi. E adevărat ce vă spun. Îi văd cu glugi în cap și au tupeu doar când li se permite. M-au înjurat, mă amenință, știu unde mă găsesc. Abia aștept să fiu căutat, să îi văd cât de puternici sunt aceștia care formează galeria lui Dinamo. Li s-au permis multe lucruri și eu cred că Negoiță este foarte slab. Tot ce se întâmplă e și din cauza lor. Au cea mai frumoasă galerie, dar sunt niște pisoi. Am fost înjurat, dar pentru mine galeria lui Dinamo nu există. În țarc sunt niște duri și afară sunt niște pisoi. Dacă mă văd pe stradă, fac poze cu mine. N-au ce să îi facă lui Dan Alexa. Dacă eu am un hotel și ei dau foc și eu nu fac nimic, sunt slab, vorbesc de Negoiță”, a spus Alexa după meci.

Astra Giurgiu – Dinamo 3-2 | Dusan Uhrin Jr.: Nu e prima dată când se întâmplă asta

Dusan Uhrin Jr. s-a arătat dezamăgit la finalul meciului de atitudinea jucătorilor lui, de prestația pe care au avut-o contra Astrei. Tehnicianul ceh de pe banca lui Dinamo a fost impresionat de Constantin Budescu. Atacantul Astrei a reușit “dubla” în partea secundă a partidei de la Giurgiu.
”Am jucat bine și după pauză trebuia să jucăm la fel. Ne-am deschis de două ori pentru Budescu, am avut spații largi la mijloc și le-am făcut două cadouri. Poate că jucătorii noștri s-au temut de rezultat. În repriza a doua puteam să jucăm mai bine decât în prima. Vorbim ceva în vestiar, ieșim pe teren și lucrurile se întâmplă altfel. Nu e prima dată. Budescu a fost cel mai bun jucător, îl știu de acum câțiva ani și era mai bun atunci”, a declarat Dusan Uhrin Jr. la finalul meciului.

Astra Giurgiu – Dinamo 3-2 | Dan Nistor: După pauză au ieșit doar ei, noi am rămas la vestiar

Căpitanul lui Dinamo, Dan Nistor, a mărturisit după meci că nu înțelege cum el și coechipierii lui au putut comite greșelile care au dus la acest eșec în fața Astrei, asta pentru că giurgiuvenii nu le-au pus probleme în prima repriză.
"Când primești asemenea goluri... În prima repriză nu au avut ocazii. După pauză...cred că au ieșit doar ei, iar noi am rămas la vestiare. Nu știu ce s-a întâmplat, facem niște greșeli pe care eu nu le înțeleg. Nu se poate să faci asemenea greșeli la nivelul asta. Când îți dă cineva mingea și scapi singur cu portarul... Normal că dacă îi dai mingea lui Budescu o să dea gol! E normal să fie și suporterii supărați. Ce vreți, să ne pupe când pierdem? E devreme să vorbim despre play-off sau play-out, să vedem!", a spus Nistor la finalul partidei.

Astra Giurgiu – Dinamo 3-2 | Echipele de start

Astra Giurgiu: Astra Giurgiu: Kitanov – Bruno (Graur ’46), Graovac, Tamaş, Dima - Crepulja – Begue (Răduţ ’46), Budescu, Simion, Gheorghe – Tounkara (Dandea ’83).
Rezerve: Ajayi, Dandea, Graur, Lazăr, Matei, Răduț, Stahl
Antrenor: Dan Alexa
Dinamo: Piscitelli - Ciobotariu, Klimavicius, Mihai Popescu, Corbu - Filip, Nistor, Fabbrini (Bru ’55) - Sorescu, Montini, Neicuţescu (Moldoveanu ’73)
Rezerve: Vejan, Bru, Grigore, Moldoveanu, Moura, Răuță, Straton
Antrenor: Dusan Uhrin Jr.