Universitatea Craiova a ajuns la patru victorii din tot atâtea meciuri disputate în acest sezon al Ligii 1. Oltenii s-au impus cu 2-1 pe teren propriu în fața celor de la FC Voluntari. Craiova a punctat prin Kolijc, în minutul 34, după o pasa bună a lui Mihăilă, și Cicâldău, în minutul 71, cu o execuție superbă dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri. Pentru ilfoveni a punctat Costin, în minutul 54, dintr-o centrare a lui Grădinaru. 12 puncte din tot atâtea puse în joc a obținut Craiova în primele patru etape ale Ligii 1. Voluntari ocupă locul 4, cu 7 puncte.
Antrenorul Craiovei, Cristiano Bergodi, a avut cuvinte de laudă la adresa djucătorilor lui după victoria cu FC Voluntari, dar apoi le-a reproșat celor din club că încă mai discută despre eliminarea din cupele europene: "Am câștigat trei puncte foarte importante. Am întâlnit o echipă bună, care are jucători buni de contraatac. Vreau să-mi felicit băieții, este a patra victorie, asta ne dă încredere. Pe Nistor l-am schimbat pentru că am trecut la 4-4-2, iar Cicâldău stătea bine. A dat și gol după. Dan e un jucător foarte important pentru mine, nu e niciun fel de problemă.
Îmi pare foarte rău că am ieșit din Europa, am subestimat echipa aceasta (n.r Lokomotivi Tbilisi), care acum a eliminat și Dinamo Moscova. A fost o rușine, dar asta este, a trecut. Nu trebuie să stăm să vorbim trei luni de cum am ieșit, am fost eu vinovat, dar asta este. De când sunt aici am 10 victorii în 11 meciuri (n.r în Liga 1). Am greșit 30 de minute cu CFR și cu Tbilisi, în Europa. Nu-mi place că aud oamenii din club vorbind despre cum am fost eliminați. Măcar dacă erau suporterii în tribune puteau să ne înjure ei, ei sunt suporteri", a spus Bergodi, la finalul meciului Universitatea Craiova - FC Voluntari.