Botoșani a câștigat clar derby-ul Moldovei cu Poli Iași și a urcat pe loc de playoff!

Actualizat 22/10/2019 la 13:21 GMT+3

FC Botoșani s-a impus clar în derby-ul Moldovei din Liga 1, împotriva lui Poli Iași (0-3). Partida s-a jucat pe terenul celor de la Botoșani deoarece pe stadionul din Iași se schimbă gazonul. O parte din suporterii ieșeni au fost evacuați după 30 de minute din cauza unor incidente din tribune.

Moldova derby

Pe teren, FC Botoșani a deschis scorul în minutul 44, după un penalty executat de Jonathan Rodriguez. Mihai Roman a dublat avantajul echipei lui Marius Croitoru după o acțiune minunată a lui Keyta. Ofosu a stabilit scorul final (0-3) cu un șut din careul ieșenilor și a urcat-o pe FC Botoșani pe loc de playoff. Poli Iași n-a mai câștigat în Liga 1 de șapte etape și a căzut pe locul șapte, primul care duce în playout.

Croitoru: "În fotbalul românesc, atitudinea este cea care face diferența!"

Meritul este al jucătorilor mei, care s-au ridicat la nivelul unui adevărat derby! În fotbalul din străinătate există multe lucruri care pot să facă diferența într-un meci. În România însă, atitudinea este singura care poate schimba ceva, iar noi am demonstrat pe teren acest lucru!
La finalul meciului, antrenorul celor de la Botoșani a avut câteva replici acide pentru suporterii ieșeni:
Din păcate, educația oamenilor a făcut din nou diferența în această seară. Ați văzut ce s-a întâmplat pe stadion. I-am primit pe cei de la Iași acasă, i-am pus la masă și ei ce fac în tribune? E o rușine imensă! România suferă la nivelul educației!