Craiovenii au înscris târziu în meciul de la Botoșani. În minutul 71 Chindriș l-a faultat în careu pe tânărul Mihăilă iar Cicâldău a transformat fără probleme lovitura de pedeapsă. Doar trei minute mai târziu, FC Botoșani a răspuns iar după o pătrundere periculoasă a lui Keyta, șutul acestuia a fost unul slab iar mingea a ajuns la Pigliacelli.
Chiar dacă meciul a fost ulterior mai echilibrat, în ultimul minut al partidei Craiova a primit din nou penalty iar Gustavo transformă și el fără probleme pentru a stabili soarta celor trei puncte.
În urma acestui meci, Craiova se distanțează la patru puncte de ocupanta locului secund, CFR Cluj. Ardelenii ar fi urmat să joace cu FCSB în această etapă însă meciul a fost amânat după ce Alexandru Păun a fost depistat pozitiv cu COVID-19.
E deja Dan Petrescu la "cuțite" cu oficialii CFR-ului? "Nu știu cine e, nu l-am adus eu"
ACUM 4 ORE
Craiova mai are de jucat în acest sezon cu Astra Giurgiu (25 iulie) și cu CFR Cluj în ultima etapă, pe 1 august. De cealaltă parte CFR mai are meciuri cu FCSB, FC Botoșani și Craiova. Rămâne de văzut însă care va fi situația la clujeni. Toți jucătorii au fost testați din nou pentru coronavirus după rezultatul testului lui Păun iar mâine vor fi făcute publice rezultatele.

Craiova ar putea beneficia de o înfrângere a FCSB în finala Cupei României

Dacă FCSB va pierde finala Cupei României în fața celor de la Sepsi, echipa antrenată de Toni Petrea va mai putea obține calificarea în Europa League doar dacă va încheia acest sezon peste FC Botoșani. Așadar bucureștenii vor avea toată motivația din lume să scoată un rezultat bun în derby-ul cu CFR Cluj.
Dacă FCSB va câștiga această partidă, Craiova va rămâne la patru puncte avans și ar putea chiar pierde meciul direct cu ardelenii din ultima etapă. Trebuie însă să câștige partida cu Astra.
Dacă derby-ul se va încheia la egalitate, oltenii vor rămâne cu trei puncte avans și ar putea pierde partida cu CFR la o diferență de un gol, dar nu mai mult de 2-1 ca să păstreze avantajul meciurilor directe. Evident, dacă CFR va câștiga, titlul se va decide cel mai probabil în ultima etapă în meciul direct.