Campioana en-titre s-a impus în derby-ul cu Universitatea Craiova (2-0), după un meci cu puține ocazii de poartă. Jucătorii Craiovei au ieșit pe teren cu un banner dedicat lui Ilie Balaci, decedat în urmă cu un an. După o primă repriză slabă de ambele părți, CFR a ieșit mai bine de la vestiare și a deschis scorul în minutul 70. Traore a luat o acțiune pe cont propriu și a înscris cu un șut la colțul lung. A fost prima reușită a ivorianului pentu ardeleni de când a revenit în Liga 1. Omrani a intrat în locul lui Traore și și-a făcut remarcată prezența în minutul 78. Atacantul francez a profitat de o relaxare în apărarea Craiovei după o lovitură de colț și a marcat cu o execuție fără speranțe pentru Pigliacelli.
După succesul din această seară, echipa lui Dan Petrescu a rămas în fruntea clasamentului, în timp ce oltenii s-au oprit pe locul al treilea, la patru puncte în spatele adversarei din Gruia. Pentru CFR urmează partida din grupele UEFA Europa League, împotriva lui Rennes.
Negocierile dintre CFR Cluj și Omrani, în impas! Francezul nu s-a prezentat în cantonament
11/01/2022 LA 11:39
Sursa: facebook.com/UCVOficial/
Dan Petrescu a fost mulțumit de evoluția echipe sale din derby-ul cu Craiova, în care CFR a dominat clar repriza secundă, cu o posesie de 86%:
Per total, echipa noastră a controlat jocul. Am reușit să înscriem și după o fază fixă și asta e foarte bine. Traore avea nevoie de un gol să-și reintre în formă. Și Traore și Culio voiau să se lase de fotbal, dar eu i-am luat la CFR. Mă bucur și pentru golul lui Omrani, care avea nevoie de asta după meciul mai slab de la Celtic. Absențele lui Bancu și Koljic s-au văzut la Craiova. Au un lot și un antrenor foarte bun. Am hotărât să las jucătorii care au fost la națională în afara primului 11. Itu a fost puțin depășit de meci și n-am vrut să risc.

Pițurcă: "CFR și-a dorit mai mult victoria!"

După înfrângerea din Gruia, Victor Pițurcă a recunoscut că ardelenii au jucat cu mai multă ambiție:
CFR și-a dorit victoria mai mult decât noi! Dacă facem cadouri de maniera aceasta, normal că ei ne execută. Jucătorii trebuie să-mi înțeleagă mesajele, dar practica ne omoară. Primul gol a fost luat foarte ușor. Nu cred că putem da vina pe jucătorii absenți. Echipa trebuie să se descurce în orice condiții. Sunt mulțumit de Mățel și Zakaric, dar cred că au potențial mult mai mare. Nu contează să fim pe primul loc acum, este prea devreme. Interesul nostru este să intrăm în playoff cu un număr cât mai mare de puncte.
Sursa: facebook.com/cfr1907/