Formația pregătită de Dan Petrescu avea nevoie de o victorie în Gruia pentru a putea spera în continuare la cel de-al treilea titlu consecutiv în Liga 1. Meciul din această seară a început cu o nouă schimbare rapidă efectuată de tehnicianul CFR-ului. Tânărul Andrei Joca (20 de ani) a fost înlocuit după numai 6 minute cu mult mai experimentatul Alex Chipciu.
La finalul unei prime reprize sărace în ocazii de poartă, CFR a reușit să deschidă scorul. Moura l-a faultat în careu pe Chipciu, iar Ovidiu Hațegan a acordat lovitură de la 11 metri. Ciprian Deac a transformat fără emoții și a ajuns la golul cu numărul 5 din playoff.
Damjan Djokovic a dublat avantajul lui CFR Cluj în minutul 49, după un assist oferit de același Deac. Croatul a reluat la colțul lung de la marginea careului, bifând primul său gol din actualul sezon. Gaz Metan n-a reușit să pună în pericol poarta lui Arlauskis, chiar dacă a evoluat în superioritate numerică începând din minutul 81, când Kevin Boli a fost eliminat.
Alibec i-a transmis un mesaj lui Dan Petrescu. Anunțul tehnicianului de la CFR
ACUM 8 ORE

Universitatea Craiova are un punct avans față de CFR Cluj, cu 3 etape rămase

S-a încheiat 2-0, rezultat care o apropie pe CFR Cluj la un singur punct de Craiova, principala favorită la titlu. În următoarele două meciuri, CFR va juca cu FCSB (deplasare) și FC Botoșani (acasă), în timp ce formația lui Cristiano Bergodi va merge pe terenul lui FC Botoșani și va primi vizita celor de la Astra Giurgiu.
CFR Cluj și Universitatea Craiova se vor întâlni în ultima rundă a playoff-ului din Liga 1. În cazul în care avansul oltenilor se va menține până la ora partidei, cele două echipe vor lupta cu titlul pe masă, pe stadionul "Ion Oblemenco".
Ancelotti: "Așa arăta topul meu 5 la Balonul de Aur, dacă aș fi votat"
01/12/2021 LA 05:54
Haos la CFR! Alibec s-ar fi săturat de Dan Petrescu și a plecat de pe bancă în timpul meciului
30/11/2021 LA 05:39