Chindia Târgoviște a produs surpriza etapei: târgoviștenii s-au impus acasă (la Buzău) cu 1-0. Oltenii au cerut penalty la scorul de 0-0, însă centralul nu a acordat nimic.
Forma slabă a Craiovei continuă așadar chiar și cu grecul Marinos Ouzounidis pe bancă. Este prima înfrângere de când acesta a ajuns pe banca oltenilor. Prima repriză nu a adus faze importante de gol, Craiova neavând puterea de a pune probleme gazdelor, însă ritmul meciului a crescut în a doua parte.
Cea mai controversată fază a partidei a avut loc în minutul 56. Craiova a cerut penalty după ce Andrei Ivan a părut să fie lovit în picior de Marco Dulca.
Iuliu Mureșan îl atacă pe Bonetti: "Știți ce a făcut când a plecat? Bine că nu l-a văzut nimeni"
ACUM 20 ORE
Atacantul oltenilor a căzut, însă Istvan Kovacs nu a fost impresionat. Totuși, 15 minute mai târziu, Chindia a primit penalty după un fault al lui Papp asupra lui Neguț. Iacob a lovit bara, dar tot el a fost cel care a marcat golul decisiv în minutul 81 pentru a aduce cele trei puncte.
Cele două formații se vor întâlni marți, din nou, în Cupa României.
CHINDIA: Aioani - Căpuşă, Piţian, Celea, C. Dinu - Dulca, V. Raţă, P. Iacob, Dumitraşcu - D. Popa, D. Florea
REZERVE: D. Moldovan, Yameogo, Mitrea, Berisha, Fomba, Kocic, Neguţ, Atanase, Martac
ABSENȚI: Negrea (accidentat), Corbu, Neicuțescu, Cherchez (indisponibili)
ANTRENOR: Emil Săndoi
CRAIOVA: Pigliacelli - Vlădoiu, Papp, M. Constantin, Bancu - Mateiu, Nistor - Căpăţână, Cicâldău, Baiaram - Ivan
REZERVE: L. Popescu, Mitran, Vătăjelu, Screciu, Fedele, Bic, Bărbuş, J. Camara, Tudorie
ABSENȚI: Ofosu, Acka, Bălașa (accidentați), M. Roman II (indisponibil)
ANTRENOR: Marinos Ouzounidis
Dinu, dezvăluiri incredibile despre Bonetti: "O să îți stea mintea în loc"