Ivanov a înscris primul gol al serii după douăzeci de minute. Mijlocașul bulgar a finalizat cu capul centrarea trimisă de Bărbuț și a deblocat tabela de la Severin. Andrei Ivan a reușit o dublă în numai 15 minute și a semnat primele sale goluri în acest sezon de Liga 1. Mai întâi, atacantul Craiovei a profitat de eroarea lui Ciobotariu și a marcat cu un șut plasat pe lângă Piscitelli. Apoi, atacantul de 22 de ani a reușit un lob spectaculos peste portarul dinamovist.
Jucătorii lui Dusan Uhrin au ieșit mai montați de la vestiare încercat și au încercat revenirea. Dan Nistor a redus din diferență în minutul 57 și a reaprins speranțele fanilor dinamoviști prezenți la Severin. Puljic și Nistor au trecut pe lângă golul al doilea, dar tot Craiova a fost cea care a înscris. Mihăilă a închis meciul la 4-1, cu un șut la colțul scurt după o acțiune personală.
După victoria din derby-ul cu Dinamo, echipa lui Victor Pițurcă a încheiat seria slabă din Liga 1. De trei meciuri nu mai reușise să câștige Craiova. Oltenii se află acum pe locul trei, la numai trei puncte în spatele liderul CFR Cluj. Dinamo rămâne pe loc de playout, cu 20 de puncte acumulate în 15 etape.
Fundașul adus recent de Dinamo, OUT de la meciul cu Craiova! Când ar putea debuta Andre Pinto

• 6. Gaz Metan 23p
FINAL | Craiova se impune cu 4-1 în derby-ul cu Dinamo și urcă pe podiumul din Liga 1.
Min 86. GOOOOOL! Craiova - Dinamo 4-1 | Oltenii închid meciul de la Severin, grație reușitei tânărului Mihăilă. Atacantul Craiovei a sprintat de la jumătatea terenului printre fundașii lui Dinamo și a înscris cu un șut puternic la colțul scurt.
Min 74. Dan Nistor execută pe sub zid din lovitură liberă, dar Pigliacelli are o intervenție senzațională și scoate mingea de la rădăcina barei.
Min 71. Dinamo trece pe lângă al doilea gol, cu douăzeci de minute înainte de final. Găsit excelent de Moldoveanu cu o centrare în careu, Puljic trimite din prima peste poarta oltenilor.
Min 62. Oltenii reacționează imediat după golul primit. Valentin Mihăilă are poftă de joc și plasează două șuturi spre poarta lui Dinamo, dar ambele sunt blocate.
Min 57. GOOOOL! Craiova - Dinamo 3-1 | Dan Nistor reduce din diferență după gafa lui Vlădoiu în apărarea oltenilor. Căpitanul lui Dinamo înscrie cu un șut pe jos, în plasa laterală.
Min 48. Mihăilă notează prima ocazie a Craiovei în repriza secundă, cu un șut peste poartă din 16 metri.
Min 46. S-a reluat jocul la Severin!
PAUZĂ | Craiova - Dinamo 3-0, după o primă repriză excelentă reușită de echipa lui Pițurcă
Min 45+2. GOOOOL! Craiova - Dinamo 3-0 | Ivan reușește dubla în prelungirile primei reprize, cu un lob peste portarul Pistcitelli.
Min 39. Pigliacelli a ieșit pe sub cornerul executat de Nistor, iar Perovic a lovit bara transversală.
Min 31. GOOOOOL! Craiova - Dinamo 2-0 | Andrei Ivan profită de o greșeală în apărarea "câinilor" și plasează mingea pe lângă Piscitelli. Este prima reușită a lui Ivan în acest sezon de Liga 1.
Min 29. Antoni Ivanov, la un pas de dublă! Bulgarul a prins un șut foarte bun de la marginea careului, dar portarul lui Dinamo s-a întins excelent.
Min 25. Craiova, foarte aproape de 2-0. Cicâldău reușește o pasă inteligentă în careul dinamoviștilor, dar șutul lui Ivan este respins de Piscitelli.
Min 20. GOOOOL! Craiova - Dinamo 1-0| Bărbuț a reușit o cursă excelentă pe flancul drept, apoi a trimis o centrare în careu. Ivanov sare perfect și deschide scorul la Severin.
Min 11. Moldoveanu a reușit să înscrie după o centrare în careu, dar arbitrul a anulat golul pentru offside. Dinamo, mai periculoasă în debutul partidei de la Severin.
20:30 | Fluier de start pe stadionul din Severin!

Echipele de start:

Craiova (4-3-3): Pigliacelli; Vlădoiu - Tiago Ferreira - Acka - Bancu; Ivanov - Cicâldău - Cosic; Bărbuț - Ivan - Mihăilă
Dinamo (4-2-3-1): Piscitelli; Ciobotariu - Puljic - Popescu - Gabriel Moura; Mrzljak - Filip; Brito - Nistor - Moldoveanu; Perovic
Dan Petrescu, explicații pentru eșecul din Cupa României: "Cei care fac tragerea să se gândească"
IERI LA 20:54
CFR Cluj, OUT în "16-imile" Cupei României! CSU Craiova merge în optimi! Rezultatele zilei