FCSB a învins la Craiova cu 1-0, grație golului înscris la debut de Juvhel Tsoumou în minutul 88. Meciul a fost echilibrat, fără ca vreuna din echipe să se impună în joc iar golul lui FCSB a venit după o eroare a portarului Craiovei, Mirko Pigliacelli.
Prima repriză nu a adus multe evenimente notabile. FCSB a controlat partida, cu un pressing sufocant și cu o linie defensivă foarte avansată, în timp ce Craiova a încercat să profite pe contraatacuri sau prin mingi lungi aruncate către proaspăt revenitul Andrei Ivan. În minutul 9 Florinel Coman a primit cartonaș galben pentru simulare în careul advers, însă reluările au demonstrat că a existat contact.
Regula privind tinerii U21 pare din nou să fie doar o sugestie. Victor Pițurcă e doar ultimul antrenor care a ales să se folosească de „portița” din regulament: a început titular cu tânărul de 18 ani Luis Nițu doar pentru a-l înlocui în minutul 19 cu Cristi Bărbuț.
Se reia Liga 1! FCSB - CFR Cluj, derby-ul etapei a 22-a! Cum arată clasamentul competiției
IERI LA 07:22
„Regula nu e una legală, în primul rând. Nu îți permiți tu ca federație să impui echipelor ce jucători să introducă în teren ce jucători vrei tu. Poate la un moment dat vor să introducem o femeie în teren”, a declarat Victor Pițurcă la conferința de presă de după meci.
A doua parte a meciului a fost mai încărcată de evenimente, cu ocazii de ambele părți iar cursa puștiului de 19 ani Valentin Mihăilă din minutul 50 a amintit de Gareth Bale în finala Copa del Rey, însă șutul craioveanului a trecut pe lângă poartă.
Meciul, care s-a jucat cu casa închisă, în tribune fiind 30.000 de oameni, părea să se îndrepte către un egal care ar fi fost echitabil. FCSB a fost echipa care a încercat mai mult să construiască, fără să impresioneze însă, în timp ce Craiova și-a demonstrat limitele – elevii lui Pițurcă nu au reușit nici măcar un șut pe poartă pe durata meciului.
Totuși, în minutul 88 a intrat în scenă Pigliacelli. Italianul a respins greșit la un șut iar Tsoumou, la primul său meci pentru echipa lui Vintilă, a fost mai atent decât fundașii Craiovei, a ajuns primul la minge și a înscris pentru a aduce a doua victorie consecutivă a FCSB.
„Ne-am intrat mai greu în ritm. În prima repriză am avut o singură ocazie, cu Cicâldău ... Am primit gol în minutul 89. Mai rău nu se putea”, a declarat Pițurcă după meci.
„Vom vorbi să punem la punct greșelile care au fost. Din ce am văzut eu, i-a sărit mingea lui Pigliacelli, dar nu mi-a plăcut că fundașii nu au urmărit faza. Atacantul a urmărit mingea și noi nu. Nu e în regulă”, a adăugat el.
Gazonul a fost într-o stare deplorabilă și deși e fericit cu victoria, antrenorul lui FCSB, Bogdan Argeș Vintilă, consideră că echipa sa a fost dezavantajată.
„Băieții meritau această victorie. Pur și simplu am blocat Craiova pe tot parcursul jocului, nu i-am dat situații de a marca, n-au avut niciun șut pe poartă”, a declarat Vintilă pentru Look Sport.
„Terenul nu ne-a ajutat prea mult, noi am vrut să pasăm. Îmi felicit jucătorii pentru ceea ce au făcut pe teren, este victoria lor”, a afirmat el.
După această victorie, FCSB rămâne pe 11 în clasament, cu 10 puncte acumulate după nouă meciuri. Urmează un nou meci dificil pentru echipa lui Vintilă – etapa viitoare vor juca acasă cu campioana CFR Cluj.
De cealaltă parte, Craiova coboară pe locul patru iar mult anticipatul debut al lui Victor Pițurcă a adus o dezamăgire care va trebui revanșată etapa viitoare. Misiunea nu va fi însă una deloc ușoară – craiovenii se deplasează la Mediaș pentru a juca împotriva liderului Gaz Metan.
Focar de Covid-19 la Universitatea Craiova! Meciul cu Rapid, în pericol de a fi amânat
14/01/2022 LA 16:30
EXCLUSIV | Reghecampf vrea un jucător de la CFR Cluj! Unde s-au blocat negocierile dintre cluburi
12/01/2022 LA 12:09