Craiova a dominat de la un capăt la altul meciul și nu a avut emoții privind cele trei puncte. A fost o victorie de care era mare nevoie în Bănie după eliminarea în fața celor de la Lokomotiv Tbilisi (Georgia) după o înfrângere cu 2-1 în primul tur din Europa League.
Koljic a deschis scorul în minutul 22 pentru olteni după o fază bine lucrată. Alibec a greșit o pasă în propria jumătate, mingea a fost recuperată de Bancu, cel care i-a pasat lui Nistor. Tot Bancu a fost în cele din urmă cel care i-a oferit o centrare perfectă bosniacului care a marcat fără probleem din fața porții.
Doar trei minute mai târziu Cicâldău a transformat fără probleme penalty-ul și a dublat avantajul gazdelor. Craiova a gestionat apoi perfect restul meciului și nu a oferit nicio șansă Astrei. Oltenii au obținut așadar a doua victorie din două meciuri în acest sezon, fără niciun gol primit. De cealaltă parte, Astra este la polul opus - zero puncte, zero goluri marcate, cinci goluri primite.