Dinamo - FCSB 0-3. Puștii Octavian Popescu și Ianis Stoica au stabilit soarta derbyului

Actualizat 30/01/2022 la 22:20 GMT+2

FCSB a învins-o pe Dinamo cu scorul de 3-0 (1-0), duminică seara, pe Stadionul Dinamo din Bucureşti, în derbyul etapei, desfăşurat în etapa a 23-a a Ligii I de fotbal.

Puștii Octavian Popescu (foto) și Ianis Stoica au adus victoria în derby

După 6-0 în tur, FCSB s-a impus acum la scor de forfait, prin golurile marcate de Octavian Popescu (2), Ianis Stoica (75) şi Răzvan Oaidă (82).
Vicecampioana a avut nevoie de doar 89 de secunde pentru a deschide scorul, al capătul unui contraatac, prin Octavian Popescu, cu un şut cu efect la vinclu.
Dinamo a avut prima oportunitate în min. 9, dar Ehmann a trimis cu capul pe lângă poartă.
Minutul 35 a fost unul important în economia jocului, pentru că Torje a luftat în careul advers, ratând şansa egalării, iar câteva zeci de secunde mai târziu Răuţă, căpitanul lui Dinamo, a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat.
În plus, în finalul primei reprize, Dinamo l-a pierdut şi pe mijlocaşul bulgari Antoni Ivanov, intrat pentru a suplini absenţa lui Răuţă, dar care s-a accidentat serios la cap în urma unui duel cu Darius Olaru şi a părăsit terenul cu ambulanţa, fiind transportat la spital.
După pauză, Coman a ratat de la circa 11 metri (48), Valentin Creţu a trimis un şut centrare, dar Patriche a respins (64), acelaşi Coman şutând pe lângă poartă (68). Ehmann a avut o intervenţie salutară (74), respingând de pe linia porţii.
Superioritatea ''roş-albaştrilor'' s-a concretizat în min. 75, când Ianis Stoica (intrat pe teren în min. 63) a trimis fără preluare din marginea careului, iar mingea a intrat în plasă după ce a lovit bara.
Pe contraatac, Valentin Gheorghe (81) a şutat în portar, iar un minut mai târziu Răzvan Oaidă a înscris cu capul din cornerul executat de Coman (82).
În debutul meciului au avut loc incidente între suporterii celor două galerii, care au aruncat cu torţe unii în alţii.
FC Dinamo Bucureşti - FCSB 0-3 (0-1)
  • Au marcat: Octavian Popescu (2), Ianis Stoica (75), Răzvan Oaidă (82).