FC Hermannstadt - Viitorul 1-1, după un meci cu două penalty-uri ratate și un cartonaș roșu

08/11/2019 la 22:49

Viitorul a remizat (1-1) în deplasarea cu FC Hermannstadt, după un meci cu două penalty-uri ratate și o eliminare.

Echipa pregătită de Gică Hagi a deschis scorul după un sfert de oră pe stadionul din Târgu Mureș, când Achim a transformat lovitura de la 11 metri. Sibienii au fost aproape să egaleze în minutul 40 tot din penalty, dar Căbuz a apărat execuția lui Petrescu. Trupa lui Eugen Neagoe a înscris în cele din urmă în prelungirile primei reprize. Debeljuh s-a trezit cu mingea lângă picior după o deviere în careul constănțenilor și a trimis fără probleme în poartă.

Cu un sfert de oră înainte de finalul meciului, Petrescu a luat al doilea galben și a lăsat echipa gazdă în inferioritate numerică. Gabi Iancu a ratat penalty-ul în minutul 78 după ce a trimis în bară. S-a încheiat 1-1, rezultat care o urcă pe Viitorul pe locul secund, cel puțin până mâine. FC Hermannstadt ocupă în continuare locul 12, cu 14 puncte acumulate.