FCSB a decis soarta meciului încă din prima repriză. Dennis Man, în minutele 41 și 45, a făcut 2-0, dar gazdele puteau să aibă un avantaj și mai mare. În prelungirile primei părți, Florin Tănase a ratat o lovitură de pedeapsă obținută de Coman. Decarul și căpitanul FCSB-ului a trimis peste bara transversală.
Victor Pițurcă a încercat să schimbe strategia la pauză, dar Craiova nu a reușit acțiuni notabile. Oltenii au echilibrat disputa la mijlocul tereului, însă Andrei Ivan sau Valentin Mihăilă nu au trecut de apărarea FCSB-ului.
În urma acestui succes, bucureștenii au urcat peste Craiova în clasament, adunând 39 de puncte, cu două mai mult decât oltenii.
Ancelotti: "Așa arăta topul meu 5 la Balonul de Aur, dacă aș fi votat"
ACUM 8 ORE

Echipele de start în FCSB - Craiova

FCSB: Bălgrădean, Crețu, Planic, Cristea, Soiledis – Moruțan, Popescu, Panțîru – Man, Tănase, Coman
Antrenor: Bogdan Vintilă
Craiova: Popescu – Vlădoiu, Bălașa, Acka, Vătăjelu – Zakaric, Cosici, Cicâldău, Bancu – Ivan, Mihăilă
Antrenor: Victor Pițurcă

Parcurs impresionant pentru Vintilă la FCSB

Bogdan Vintilă are rezultate impresionante pe banca celor de la FCSB. Adus într-un moment în care puţini mai credeau că roş-albaştrii se pot lupta la titlu, tehnicianul avea şi marele handicap al lipsei de exeperienţă.
Cu toate acestea, el a adus linişte în vestiar şi echipa a ieşit din criză, terminând anul cu 11 victorii în 15 meciuri. Vintilă a resuscitat-o pe FCSB, iar vicecampioana devine principala contracandidată a CFR-ului în drumul spre titlu.
FCSB mai are de jucat un meci restant, cu FC Voluntari. Meciul programat la sfârșitul lunii noiembrie a fost amânat din cauza condițiilor meteo.