FCSB a câștigat la limită duelul cu Gaz Metan, scor 1-0, grație unui gol marcat de căpitanul Florin Tănase în al doilea minut de prelungiri.
Medieșenii au avut prima ocazie a meciului de pe Arena Națională, în minutul 13. Sarr a reluat din interiorul careului, dar șutul a fost slab, iar Andrei Vlad a reținut fără probleme. Tot Sarr s-a aflat aproape de gol 3 minute mai târziu. Atacantul Gazului a trimis un șut puțin pe lângă bara din stânga.
Ofensiva oaspeților a continuat. Chamed a ratat o ocazie uriașă, din numai 4 metri de poartă, iar cei de la FCSB au răsuflat ușurați.
FC U Craiova - Voluntari 0-2. Tamaş&Co, pe locul 3 în Liga 1
05/12/2021 LA 16:33

FCSB - Gaz Metan 1-0. Florin Tănase a dat lovitura în prelungiri

Trupa lui Toni Petrea s-a trezit după pauză, iar Octavian Popescu a semnat prima mare ocazie la poarta lui Pleșca. Mijlocașul "roș-albaștrilor" a reluat peste poartă, după o centrare expediată de Moruțan și o deviere a lui Vukusic, introdus în minutul 37 în locul lui Oaidă.
Meciul părea că se îndreaptă către un egal, dar Florin Tănase a mai avut ceva de spus. În minutul 90+2, căpitanul FCSB-ului a reluat cu capul la colțul lung, lângă bară, cu o deviere subtilă. Centrarea ideală i-a aparținut lui Olimpiu Moruțan.
A fost golul care i-a asigurat FCSB-ului o victorie extrem de importantă, cu 4 etape rămase până la finalul sezonului regulat. Formația lui Toni Petrea a revenit pe primul loc în Liga 1, la egalitate de puncte cu CFR Cluj.
Pentru FCSB urmează partida cu UTA Arad, programată pe 13 martie.