Cu două victorii în ultimele două meciuri din campionat, FCSB avea un moral excelent înaintea duelului cu FC Hermannstadt, de pe Arena Națională. Iar trupa lui Toni Petrea n-a întârziat să arate pofta uriașă de joc. Iulian Cristea a deschis scorul încă din minutul 3, cu o reluare de atacant din careul sibienilor. Fundașul "roș-albaștrilor" a trimis spectaculos, din cădere, în vinclul porții.
Dennis Man a dublat avantajul FCSB-ului în minutul 11, după o gafă a lui Viera. Grație acestui gol, tânărul atacant al "roș-albaștrilor" a devenit golgheterul sezonului curent din Liga 1, cu 7 goluri. Man l-a depășit în ierarhie pe Elvir Koljic, atacantul Craiovei care s-a accidentat grav în partida cu Poli Iași.
Hermannstadt a oferit o replică timidă 8 minute mai târziu, când Mayoral a șutat mult peste poarta lui Vlad. Tot FCSB a fost cea care a dat lovitura în minutul 32, când Viera a comis o nouă greșeală.
Iuliu Mureșan îl atacă pe Bonetti: "Știți ce a făcut când a plecat? Bine că nu l-a văzut nimeni"
22/09/2021 LA 09:32
Moruțan i-a pasat din apropierea propriului careu lui Sergiu Buș - aflat la jumătatea terenului -, Viera n-a reușit să intercepteze, iar atacantul FCSB-ului a sprintat spre poarta lui Hermannstadt și l-a învins pe goalkeeper-ul sibienilor cu un șut plasat, la colțul lung.

FCSB, prima victorie la diferență de 5 goluri după 3 ani

Moruțan și-a trecut numele și pe lista marcatorilor 2 minute mai târziu. Mijlocașul a reluat din fața porții o pasă ideală a lui Man.
La pauză s-a intrat cu scorul de 4-0 pentru FCSB, care părea de neoprit. Jucătorii lui Petrea au redus "motoarele" în repriza secundă și au mai punctat o singură dată. Căpitanul Florin Tănase a stabilit scorul final în minutul 72, după o combinație de pase cu Dennis Man. Portarul lui Hermannstadt a intevenit în primă fază, dar mingea a ricoșat cu noroc tot la Tănase, care n-a mai iertat.
A fost prima victorie a FCSB-ului la diferență de 5 goluri, după 3 ani. Ultima oară s-a întâmplat într-un succes cu 6-1 pe terenul Sănătății Cluj, în "16-imile" Cupei României. La meciul respectiv, Dennis Man reușea o "dublă" în prima repriză.
În același timp, a fost prima victorie cu 5-0 pentru FCSB după 7 ani. Ultima oară când "roș-albaștrii" se impuneau cu acest scor se întâmpla într-o confruntare cu Săgeata Năvodari, tot în Liga 1.
Grație victoriei din această seară, trupa "roș-albastră" a urcat pe poziția a 2-a în Liga 1, la egalitate de puncte cu CFR Cluj (18) și la 3 în spatele Universității Craiova. Pentru FCSB urmează partida cu Chindia Târgoviște, de pe 2 noiembrie.
Dinu, dezvăluiri incredibile despre Bonetti: "O să îți stea mintea în loc"
22/09/2021 LA 05:37
Ionuț Chirilă a revenit în Liga 1, la Clinceni. Aduce cu el doi investitori care salvează clubul
21/09/2021 LA 09:36