Partida de la Mediaș a fost cu adevărat spectaculoasă, iar acest fapt s-a resimțit încă din primele minute ale jocului. Craiova a deschis scorul încă din minutul șase prin golul marcat de jucătorul U21, Luis Nițu, primul lui gol în campionatul intern. În minutul 41, Nicolao Dumitru Cardoso a adus egalarea pentru medieșeni, dar bucuria nu a durat mult. Un minut mai târziu, Bogdan Vătăjelu a înscris și el pentru oaspeți și a stabilit scorul de la pauză, 2-1 pentru Craiova.

Gaz Metan Mediaș – Universitatea Craiova 2-3 | Oltenii, în continuare periculoși în lupta din fruntea clasamentului

Nici cea de-a doua repriză nu a fost lipsită de faze periculoase. În minutul 57, căpitanul oltenilor, Alexandru Cicâldău, a înscris golul de 3-1 pentru oaspeți, iar Gaz Metan Mediaș a mai reușit să puncteze o data în minutul 88 prin Neluț Roșu, la prima atingere a balonului după ce intrase pe teren în locul lui Droppa. Medieșenii nu au mai avut timp la dispoziție pentru a încerca egalarea, iar craiovenii au obținut în final cele trei puncte.
Focar de Covid-19 la Universitatea Craiova! Meciul cu Rapid, în pericol de a fi amânat
14/01/2022 LA 16:30
Aceasta a fost prima victorie a lui Victor Pițurcă de când a fost desemnat manager general la Universitatea Craiova. În acest moment, în mod provizoriu, oltenii se află pe locul al doilea. De partea cealaltă, medieșenii au înregistrat cea de-a doua înfrângere consecutivă în clasament (FC Viitorul, Universitatea Craiova) și se regăsesc acum pe locul 4, cu 18 puncte. În etapa cu numărul 11, Craiova întâlnește FC Viitorul pe stadionul Ion Oblemenco, în timp ce Gaz Metan Mediaș va evolua în deplasare, pe terenul campioanei CFR Cluj.

Gaz Metan Mediaș – Universitatea Craiova 2-3 | Edward Iordănescu, critic la adresa arbitrajului de la Mediaș

Meciul dintre Gaz Metan și Craiova a fost arbitrat de Marcel Bîrsan, ajutat de asistenţii Vladimir Urzică şi Marius Nicoară, iar Edi Iordănescu s-a declarant la final nemulțumit de maniera de arbitraj. "Arbitrii au greşit! Este ofsaid la primul gol al Craiovei şi este penalty la Ely Fernandes, ce trebuia să facă acolo, să-i rupă piciorul? Este penalty clar! Chiar dacă noi nu am făcut cel mai bun meci, puteam vorbi de un alt rezultat acum!", a spus antrenorul medieșenilor imediat după meci.
"Din păcate am gestionat foarte multe momente greşit şi a câştigat echipa mai bună, cu mai multă agresivitate. Craiova a fost prima la minge, au fost mai proaspeţi. Am simţit de la început că nu avem prospeţimea necesară. Din păcate am fost foarte naivi. Trebuie să fim maturi, să depăşim mai repede această situaţie şi să fim competitivi, pentru că avem nevoie de puncte. Au fost multe lucruri proaste în seara asta, tragem linie şi pregătim următoarele meciuri. În continuare nu avem acoperite poziţii. Trebuie în anumite cheie să avem soluţii, noi expunem anumiţi jucători. În rest sunt problemele noastre, nu vreau să spun mai mult. E lupta lungă pentru playoff, băieţii trebuie să înţeleagă că nu am realizat nimic. Au fost acum însă două jocuri grele cu Viitorul şi Craiova, două echipe care joacă regulat în playoff", a completat Iordănescu.

Gaz Metan Mediaș – Universitatea Craiova 2-3 | Victor Pițurcă: Normal că am avut emoții

Victor Pițurcă a reușit să-l învingă pe Iordănescu într-un duel greu de anticipat și a obținut astfel primul succes de la revenirea în fotbalul românesc. Fostul selecționer al României s-a declarant mulțumit de evoluția jucătorilor lui, însă recunoaște că a avut emoții pe finalul partidei, asta pentru că Gaz Metan Mediaș nu a renunțat odată ce a primit golul trei.
”Normal că am avut emoții. Mediașul e o echipă bună și te aștepți mereu să producă ceva în atac, dar nu mai contează, important este că am câștigat. Cicâldău a dat dovadă că merită să fie căpitan. Sper să continue tot așa. De maniera asta trebuie să joace. Dacă nu se accidenta nu-l scoteam. Ușor ușor prinde încredere, a demonstrat că are calități și poate să joace la un nivel înalt. Pe Pigliacelli l-am certat pentru că nu și-a organizat defensiva prea bine. Mai avem de lucru. Mai sunt băieți care trebuie să vină din urmă. Mi-aș dori ca echipa să joace mereu ca în prima repriză. S-a văzut că am jucat pe un gazon foarte bun”, a declarat Victor Pițurcă la finalul meciului.

Gaz Metan Mediaș – Universitatea Craiova 2-3 | Echipele de start

Gaz Metan: Pleşca - Romeo, M. Constantin, Larie, Velisar - Droppa, Fofana, Chamed - D. Olaru, Ely, Cardoso
Rezerve: Batista, Popa, N. Roşu, Diakota, Trif, Drăghici, Sanoh.
Antrenor: Edward Iordănescu
U Craiova: Pigliacelli - I. Martic, Kelic, Bălaşa, Vătăjelu - Ivanov, Cosic, Cicâldău - Niţu, A. Ivan, Mihăilă
Rezerve: Popescu, Măţel, Acka, Mateiu, Ş. Baiaram, Koljic, Roman.
Antrenor: Victor Piţurcă
EXCLUSIV | Reghecampf vrea un jucător de la CFR Cluj! Unde s-au blocat negocierile dintre cluburi
12/01/2022 LA 12:09
Cum arată 11-le ideal al stranierilor din Liga 1! Cei de la Botoșani și Voluntari domină echipa