Eurosport

Hagi îl învinge pe Rednic. Gabi Iancu a adus victoria pe terenul lui Poli Iași pe final de meci

03/02/2020 la 22:02Actualizare 03/02/2020 la 22:06

FC Viitorul a trecut prin mari emoții în partida de la Iași. Mircea Rednic a debutat cu o înfrângere pe banca lui Poli.

Viitorul Constanța a câștigat primul meci din 2020, din Liga 1. Echipa lui Gică Hagi s-a impus cu 2-1 pe terenul formației Poli Iași, după ce a intrat în dezavantaj la pauză.

Moldovenii au deschis repede scorul, în minutul 2, în urma unei faze fixe din partea stângă. Ovidiu Horșia a executat lovitura liberă, iar nigerianul Michael Omoh a punctat cu o lovitură de cap la care Cătălin Căbuz nu a putut să intervină. Viitorul a întors scorul după pauză. Când nimeni nu mai spera și Poli Iași părea că va obține cele trei puncte, constănțenii au marcat de două ori. Jacques Zoua a punctat în minutul 80, după un șut al lui Gabriel Iancu respins greșit de Denis Rusu.

Golul care a adus victoria Viitorului a fost înscris când mai erau cinci minute din timpul regulamentar. Gabriel Iancu a marcat din apropiere, după o greșeală colectivă în apărarea ieșenilor.

Succesul menține Viitorul în lupta pentru accederea în play-off. După 23 de etape, echipa lui Hagi este pe poziția a cincea, cu 38 de puncte. Poli Iași rămâne pe locul 11, cu 22 de puncte.

Echipele de start:

• Poli Iași: Rusu – Grădinaru, Klimavicius, A. Radu, S. Șerban – Passaglia, De Iriondo, Omoh, Horșia – Chacana, Luckassen
  • Viitorul: Căbuz – Boboc, Mladen, Ghiță, De Nooijer – Ciobanu, Artean, C. Ganea – Iancu, Rivaldinho, Chițu