Liga 1 | Rezultatele etapei a 12-a

Actualizat 08/10/2019 la 09:56 GMT+3

Etapa a 12-a a adus două derby-uri în Liga 1. FCSB și Dinamo au remizat (1-1) în confruntarea de pe Arena Națională, în timp ce Viitorul a trecut cu 3-1 de CFR Cluj. Craiova a egalat în extremis și a obținut un punct împotriva lui Poli Iași pe teren propriu(1-1).

FCSB - Dinamo

FCSB - Dinamo 1-1

Derby-ul de pe Arena Națională s-a terminat la egalitate, după un final aprins de partidă. Dinamo a marcat prima, prin Denis Ciobotariu în minutul 9. Nistor l-a servit excelent cu o centrare din corner, iar fundașul de 21 de ani l-a învins cu o lovitură de cap pe Bălgrădean. Florinel Coman a restabilit egalitatea în minutul 28, după o fază aglomerată în careul "câinilor". Atacantul "roș-albaștrilor" a șutat la colțul lung, iar portarul Piscitelli n-a avut nicio reacție. S-a terminat 1-1 după ce ambele echipe au ratat câteva ocazii importante în finalul meciului.

Universitatea Craiova - Poli Iași 1-1

Poli Iași a deschis scorul pe "Ion Oblemenco" în minutul 70. Andrei Cristea a primit o pasă genială de la Platini și a înscris împotriva fostei sale echipe. Atacantul ajuns la 35 de ani a trimis pe lângă Pigliacelli și a reușit primul său gol din acest sezon. Craiova a reușit egalarea după 12 minute. Fortes a reluat cu capul în plasă după o centrare excelentă dată de Mihăilă și a adus un punct formației lui Victor Pițurcă. A fost prima reușită a lui Carlos Forles pentru Craiova, după 17 meciuri jucate de când a fost adus de la Gaz Metan Mediaș.
Universitatea Craiova - Poli Iasi

Viitorul Constanța - CFR Cluj 3-1

Viitorul a deblocat tabela în minutul 27, după ce Andrei Peteleu și-a trimis elegant mingea în proprie poartă. Echipa lui Gică Hagi a mai lovit o dată în prima repriză, prin super-execuția lui Cosmin Matei. Mijlocașul de 28 de ani a prins un șut excepțional cu exteriorul de la 25 de metri, direct în vinclul porții lui Arlauskis. Tot Viitorul a fost echipa mai inspirată și după pauză, iar Rivaldinho și-a trecut în cont al treilea gol din acest sezon. Brazilianul a profitat de o eroare a defensivei CFR-ului și a făcut 3-0 în minutul 57.
Culio a reușit golul de onoare pentru campioana României, după faultul portarului Căbuz. Argentinianul a transformat din penalty cu o scăriță de mare clasă, dar care n-a schimbat soarta partidei. După victoria de duminică, Viitorul a egalat-o pe CFR Cluj la puncte, dar echipa antrenată de Dan Petrescu rămâne în continuare lider în Liga 1, datorită golaverajului mai bun.