Liga 1 | Univeristatea Craiova, victorie cu Gaz Metan Mediaș! Oltenii trec pe primul loc

Actualizat 03/07/2020 la 22:27 GMT+3

Universitatea Craiova a reușit să treacă pe primul loc în Liga 1 după ce s-a impus în deplasare în fața medieșenilor de la Gaz Metan.

Universitatea Craiova a încheiat pe locul 2 sezonul 2019/2020 din Liga 1

Universitatea Craiova a câștigat la Gaz Metan Mediaș, scor 2-1, în etapa a 6-a a play-off-ului Ligii 1. Roberto Romeo a deschis scorul pentru Mediaș în minutul 21, dar oltenii au întors rezultatul prin Mihăilă, în minutul 39, și Cicâldău, în minutul 54. Din minutul 71, Sergiu Buș de la Mediaș a fost eliminat.
În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova ocupă locul 1, cu 38 de puncte, 2 peste CFR Cluj, care va juca duminică împotriva Astrei. Etapa următoare, oltenii vor primi vizita lui FCSB, iar Mediaș se deplasează la CFR Cluj.

Cristiano Bergodi și-a certat jucătorii după victoria de la Mediaș

Problema e că nu am abordat bine meciul. Nu am jucat aşa de bine în unele momente ale meciului, dar am avut ocazii foarte bune. A fost un meci frumos, au avut şi ei bară, dar important este că am câştigat. Cred că puteam câştiga şi la o diferenţă mai mare. Gaz Metan a jucat bine, dar noi am jucat bine. Am ratat mult, asta mă cam îngrijorează. E greu când începi aşa. Nu am făcut un meci frumos, dar e important că suntem pe primul loc. Vom avea un meci foarte greu cu FCSB. E un meci foarte greu. Este o echipă care joacă. Ei ies la joc, iar pentru noi poate fi bine. Cred că va fi un meci foarte frumos, ca şi cel de la CFR - Cristiano Bergodi

Andrei Ivan, reacție după victoria de la Mediaș

Suntem foarte motivaţi şi vrem să ne batem la titlu. Chiar dacă nu marchez, îmi ajut echipa şi vreau să câştigăm şi vor veni şi golurile mele. Suntem aceeaşi jucători, unitatea este foarte importantă. Trebuie să mergem la meciul cu FCSB şi să reuşim a cincea victorie. Fiecare meci e dificil pentru noi. Şi azi a fost greu - Andrei Ivan

Liga 1 | Gaz Metan Mediaș – Universitatea Craiova 1-2: Echipele de start

• Gaz Metan: Pleşca – Butean, Constantin, Larie, Moura – Droppa, Chamed – Romeo, Ciocan, Velisar – Buş.
  • Rezerve: Popa, Avram, Nicula, Trif, Dogaru, Nielsen, R.Popa.
  • Antrenor: Dusan Uhrin Jr.
  • U Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Acka, Bălaşa, Bancu – Mateiu, Nistor, Cicâldău – Ivan, Koljic, Mihăilă.
  • Rezerve: Popescu, Vătăjelu, Cosic, Ivanov, Qaka, Gustavo, Niţu, Bărbuţ.
  • Antrenor: Cristiano Bergodi.