Viitorul s-a impus fără emoții în partida disputată, luni seara, cu Hermannstadt, în etapa a 5-a din play-out-ul Ligii 1. 4-1 a fost scorul întâlnirii de la Ovidiu. Golurile gazdelor au fost marcate de Vlad Achim (min.4 si ’90+4) și Gabi Iancu (min.71 și 79). Oaspeții au marcat golul de onoare prin Bălan, în minutul 88. Prin intermediul acestui succes, constănțenii și-au consolidat prima poziție în clasamentul din play-out, ajundând la 30 de puncte. De partea cealaltă, sibienii ocupă locul 5, cu 18 puncte.
Înaintea meciului Viitorul - Hermannstadt, Gabi Iancu și Florinel Coman erau la egalitate pe prima poziție în clasamentul marcatorilor din Liga 1. Coman a lipsit în meciul cu Gaz Metan Mediaș, astfel că Iancu a reușit acum să se distanțeze și să devină golgheterul campionatului. La numai opt minute de la prima reușită, Gabi Iancu a reușit dubla și a ajuns la 13 goluri în acest sezon.

• ANTRENOR: Ruben Albes
Viitorul - Dinamo 1-2 | "Câinii" iau o gură mare de oxigen în lupta pentru evitarea retrogradării
02/05/2021 LA 17:29