Eurosport

Programul Ligii 1 în play-off și play-out a fost stabilit

Programul Ligii 1 în play-off și play-out a fost stabilit

25/02/2020 la 08:04Actualizare 25/02/2020 la 08:09

Luni seară s-a încheiat sezonul regulat din Liga 1 cu partida Botoșani - Poli Iași, scor 2-1. Din weekendul viitor încep play-off-ul și play-out-ul.

Conform sistemului adoptat din sezonul 2015/2016, primele şase echipe din sezonul regulat obţin calificarea în play-off, iar următoarele opt merg în play-out. Punctele acumulate până acum se înjumătăţesc, astfel că diferenţele dintre echipe devin mai mici.

PLAY-OFF

La finalul sezonului, campioana va evolua în preliminariile Ligii Campionilor, iar locurile doi şi trei vor juca în calificările Europa League.

Iată clasamentul din play-off:

  • 1. CFR Cluj - 26p
  • 2. Universitatea Craiova - 23p
  • 3. FC Botoşani - 23p
  • 4. FCSB - 22p
  • 5. Gaz Metan Mediaş - 22p
  • 6. Astra Giurgiu - 21p

Etapa 1

  • CFR Cluj – Astra Giurgiu
  • Universitatea Craiova – Gaz Metan Mediaș
  • FC Botoșani – FCSB

Etapa 2

  • Gaz Metan Mediaș – CFR Cluj
  • FCSB – Universitatea Craiova
  • Astra Giurgiu – FC Botoșani

Etapa 3

  • CFR Cluj – FCSB
  • Universitatea Craiova – FC Botoșani
  • Astra Giurgiu – Gaz Metan Mediaș

Etapa 4

  • FC Botoșani – CFR Cluj
  • FCSB – Gaz Metan Mediaș
  • Universitatea Craiova – Astra Giurgiu

Etapa 5

  • CFR Cluj – Universitatea Craiova
  • Gaz Metan Mediaș – FC Botoșani
  • Astra Giurgiu – FCSB

Etapa 6

  • Astra Giurgiu - CFR Cluj
  • Gaz Metan Mediaș - Universitatea Craiova
  • FCSB – FC Botoșani

Etapa 7

  • CFR Cluj - Gaz Metan Mediaș
  • Universitatea Craiova – FCSB
  • FC Botoșani – Astra Giurgiu

Etapa 8

  • FCSB – CFR Cluj
  • FC Botoșani – Universitatea Craiova
  • Gaz Metan Mediaș - Astra Giurgiu

Etapa 9

  • CFR Cluj – FC Botoșani
  • Gaz Metan Mediaș – FCSB
  • Astra Giurgiu – Universitatea Craiova

Etapa 10

  • Universitatea Craiova - CFR Cluj
  • FC Botoșani - Gaz Metan Mediaș
  • FCSB - Astra Giurgiu

PLAY-OUT

Locul 12 va disputa barajul pentru menţinerea în Liga 1 cu ocupanta locului trei din Liga 2, iar ocupantele poziţiilor 13 şi 14 vor retrograda direct.

Iată clasamentul din play-out:

  • 7. FC Viitorul - 20p
  • 8. Dinamo - 17p
  • 9. Sepsi OSK - 17p
  • 10. FC Hermannstadt - 13p
  • 11. Chindia Târgovişte - 13p
  • 12. Poli Iaşi - 11p
  • 13. Academica Clinceni - 11p
  • 14. FC Voluntari - 10p

Iată programul meciurilor din play-out:

Etapa 1:

  • FC Viitorul - FC Voluntari
  • Dinamo - Academica Clinceni
  • Sepsi - Poli Iași
  • Hermannstadt - Chindia Târgoviște

Etapa 2:

  • Academica Clinceni - FC Viitorul
  • Poli Iași - Dinamo
  • Chindia Târgoviște - Sepsi
  • FC Voluntari - Hermannstadt

Etapa 3:

  • FC Viitorul - Poli Iași
  • Dinamo - Chindia Târgoviște
  • Sepsi - Hermannstadt
  • FC Voluntari - Academica Clinceni

Etapa 4:

  • Chindia Târgoviște - FC Viitorul
  • Hermannstadt - Dinamo
  • Poli Iași - Academica Clinceni
  • Sepsi - FC Voluntari

Etapa 5:

  • FC Viitorul - Hermannstadt
  • Academica Clinceni - Chindia Târgoviște
  • Dinamo - Sepsi
  • FC Voluntari - Poli Iași

Etapa 6:

  • Sepsi - FC Viitorul
  • Hermannstadt - Academica Clinceni
  • Chindia Târgoviște - Poli Iași
  • Dinamo - FC Voluntari

Etapa 7:

  • FC Viitorul - Dinamo
  • Academica Clinceni - Sepsi
  • Poli Iași - Hermannstadt
  • FC Voluntari - Chindia Târgoviște

Etapa 8:

  • FC Voluntari - FC Viitorul
  • Academica Clinceni - Dinamo
  • Poli Iași - Sepsi
  • Chindia Târgoviște - Hermannstadt

Etapa 9:

  • FC Viitorul - Academica Clinceni
  • Dinamo - Poli Iași
  • Sepsi - Chindia Târgoviște
  • Hermannstadt - FC Voluntari

Etapa 10:

  • Poli Iași - FC Viitorul
  • Chindia Târgoviște - Dinamo
  • Hermannstadt - Sepsi
  • Academica Clinceni - FC Voluntari

Etapa 11:

  • FC Viitorul - Chindia Târgoviște
  • Dinamo - Hermannstadt
  • Academica Clinceni - Poli Iași
  • FC Voluntari - Sepsi

Etapa 12:

  • Hermannstadt - FC Viitorul
  • Chindia Târgoviște - Academica Clinceni
  • Sepsi - Dinamo
  • Poli Iași - FC Voluntari

Etapa 13:

  • FC Viitorul - Sepsi
  • Academica Clinceni - Hermannstadt
  • Poli Iași - Chindia Târgoviște
  • FC Voluntari - Dinamo

Etapa 14:

  • Dinamo - FC Viitorul
  • Sepsi - Academica Clinceni
  • Hermannstadt - Poli Iași
  • Chindia Târgoviște - FC Voluntari

Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, însă ele se regăsesc în continuare la principalii operatori de pe piață. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.