FLUIER FINAL | CFR Cluj se impune cu 3-1 împotriva Universității Craiova și câștigă titlul de campioană a României, pentru a 3-a oară consecutiv.
Min 77. GOOOOOL CFR Cluj! Ciprian Deac transformă lovitura de la 11 metri, iar CFR-ul este cu o mână pe trofeu.
Min 76. Penalty pentru CFR! Vinicius obține o lovitură de la 11 metri, după faultul comis de Cosic în careu.
Bonetti blochează venirea lui Rednic la Dinamo. Ultimele vești despre situația din Ștefan cel Mare
ACUM 21 ORE
Min 56. GOOOOOOL CFR Cluj! Kevin Boli înscrie cu capul și aduce în avantaj formația lui Dan Petrescu. Același Deac a fost omul cu pasa decisivă.
Pauză pe "Ion Oblemenco"! Universitatea Craiova - CFR Cluj 1-1, după golurile marcate de Nistor și Vinicius.
Min 36. GOOOOOOL CFR Cluj! Vinicius a restabilit egalitatea pe "Ion Oblemenco", cu o lovitură de cap, după centrarea din corner expediată de Deac.
Min 10. GOOOOOOL Craiova! Dan Nistor deschide scorul cu un super gol! Mijlocașul oltenilor a trimis lângă bară, cu un șut de la 20 de metri.
Min 7. Prima schimbare la CFR Cluj: a intrat Alex Chipciu în locul tânărului Joca.
20:30 | A început marele meci dintre Universitatea Craiova și CFR Cluj!
19:20 | Au apărut echipele de start:
Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, Acka, Cosic, Vătăjelu - Nistor, Mateiu, Cicâldău - Bărbuț, Koljic, Mihăilă
  • Rezerve: Popescu, Mitran, Bălașa, Ivanov, Qaka, Ivan, Gustavo, Baiaram, Nițu
CFR Cluj: Arlauskis - Burcă, Vinicius, Boli, Camora - Itu, Bordeianu, Deac - Omrani, Rondon, Joca
  • Rezerve: Hoban, Costache, Petrila, Pereira, Chipciu, Aurelio, Susic, Cestor, Rus
18:52 | Deși nu vor fi prezenți pe stadionul "Iom Oblemenco", suporterii Universității Craiova au pregătit o coregrafie minunată la una dintre peluze: "Aduceți 5-ul în Bănie".

Cristiano Bergodi, înainte de Universitatea Craiova - CFR Cluj: "Va fi un meci lung"

Cristiano Bergodi, tehnicianul Universității Craiova, a vorbit cu emoții înaintea meciului decisiv cu CFR Cluj. La fel ca toată lumea, italianul a aflat noul format al meciului în urmă cu puțin timp și a spus că jucătorii săi trebuie să joace cu multă ambiție, cu gândul la istoria orașului Craiova:
"Am aflat decizia mai devreme. Trebuie să jucăm cu inteligență, pentru că există și posibilitatea să depășim cele 90 de minute. Nu are rost să-mi dau cu părerea în acest moment, așa a hotărât Federația. Sper ca jucătorii să facă un meci extraordinar. Contează entuziamsul, dorința și ambiția noastră. Cunoaștem istoria acestui oraș. Va fi un meci lung.", a spus Cristiano Bergodi, înaintea "finalei" din Liga 1.
18:36 | Întrebat ce se va întâmpla dacă duelul decisiv de pe "Ion Oblemenco" nu se va încheia, din diferite motive, până la ora 23:59, Burleanu a dezvăluit că speră ca această situație să fie evitată, iar campioana să se stabilească în primele 90 de minute:
"Sperăm ca meciul să se încheie în primele 90 de minute, pentru a nu depăși ziua de 3 august. Am fost puși în situația în care trebuie să rezolvăm o problemă lăsată până în ultima clipă de LPF. Problema nu a fost gestionată cu cap de către LPF.", a declarat Răzvan Burleanu.

Răzvan Burleanu: "Acest scenariu produce cel mai mic grad de nedreptate"

18:12 | Răzvan Burleanu, preșdintele Federației Române de Fotbal, a explicat cum s-a ajuns la această decizie inedită în fotbalul românesc:
"Cel mai important subiect de astăzi a fost modul în care va fi desemnată campioana României. Au fost luate în calcul mai multe variante, iar noi nu ne-am dorit să se ajungă aici. În repetate rânduri am făcut apel către LPF de a lua în calcul dezbaterea cu cluburile din Liga 1 modul în care poate fi finalizat acest sezon. Au fost 5 scenarii care s-au discutat astăzi.
Și ieri și astăzi au fost discuții cu reprezentanții UEFA. Cel mai bun scenariu ar fi fost ca UEFA să accepte ca meciul dintre Astra și Craiova să se dispute pe 5 sau 6 august. UEFA n-a acceptat, iar planurile ne-au fost date peste cap. Scenariul care a fost întrunit în unanimitate a fost cel în care, în cazul în care meciul dintre Craiova și CFR se va încheia la egalitate după 90 de minute, atunci se va intra în prelungiri și, dacă este nevoie, se vor executa loviturile de departajare.
Acest scenariu produce cel mai mic grad de nedreptate, cel mai mic risc și încurajează meritul sportiv. Încă n-am discutat cu vreun club, dar toți reprezentanții Ligii au fost de acord.", a spus Răzvan Burleanu.

Universitatea Craiova - CFR Cluj, meci decisiv pentru titlul de campioană în Liga 1

17:26 | Înaintea meciului decisiv pentru titlul de campioană a României, CFR Cluj se află pe primul loc, cu un avans de 2 puncte față de Universitatea Craiova. Situația s-ar fi complicat extrem de mult dacă partida s-ar fi încheiat la egalitate, în mod obișnuit, având în vedere că nu va mai fi timp pentru disputarea meciului restant dintre Astra și Craiova. Așadar, Comitetul Executiv al FRF a luat o decizie de ultimă oră, prin care campioana din Liga 1 să se stabilească în duelul de pe "Ion Oblemenco".
La fel ca într-o finală obișnuită, cele două echipe vor intra în prelungiri (2 reprize a câte 15 minute), în cazul în care egalitatea se va menține la finalul celor 90 de minute. Apoi, dacă nicio echipă nu se va desprinde pe tabelă, se va trece la loviturile de departajare.