Cu șanse la locul 3 după înfrângerea Craiovei cu FC Botoșani, Sepsi a jucat de la egal la egal cu CFR Cluj în prima parte a meciului, dar fără mari ocazii.

Gol contra lui CFR, după 4 meciuri fără reușite

Prima parte a fost una lipsită de mari ocazii în Gruia, deși cele două echipe au încercat să contruiască, dar au avut probleme la finalizare.
Trei antrenori pentru Rapid după a treia înfrângere consecutivă pe teren propriu a lui Mihai Iosif
IERI LA 07:21
Totuși, în minutul 41, Sepsi a reușit să deschidă scorul după o centrare a lui Dumiter, iar Safranko a înscris în poarta lui Sandomierski.
A fost primul gol marcat de Sepsi contra lui CFR, după 4 meciuri în care nu au reușit să marcheze și covăsnenii au intrat în avantaj la vestiare.
Repriza a doua a început cu 3 schimbări efectuare de Edi Iordănescu, încercând să revitalizeze jocului CFR-ului.
Clujenii au început a doua repriză în atac și au avut o ocazie imensă în minutul 49, când lovitura de cap a lui Debeljuh nu și-a atins ținta, deși poarta era goală.
În minutul 55, portarul CFR-ului a fost aproape de o gafa de proporții după ce a degajat în Safranko, dar mingea a trecut puțin pe lângă poartă.
Cu 20 de minute înainte de final, profitând de spațiile din apărarea clujenilor, care încercau să egaleze, jucătorii lui Leo Grozavu au plecat periculos pe contraatac, dar Dumiter a lovit bara după un șut din întoarcere.
Omrani putea egala în minutul 90 profitând de greșeala apărarii lui Sepsi, dar atacantul CFR-ului a fost ajuns din urmă de Ninaj și mingea a fost trimisă în corner. CFR Cluj nu a mai înscris până la final, astfel că Sepsi câștigă pentru prima dată contra clujenilor abia la al 13-lea meci direct.
Sepsi a câștigat în returul din play-off cu FCSB, Craiova și CFR Cluj.