#BuniȘiRăi | Radiografia etapei a 11-a din Liga 1! Cine a impresionat și cine a dezamăgit

Publicat 05/10/2021 la 14:13 GMT+3

Luni seară s-a încheiat a zecea etapă a Ligii 1. Eurosport.ro vă oferă astăzi radiografia rundei disputate în ultimele zile. Iată cine a impresionat și cine a dezamăgit.

Claudiu Petrila în CFR Cluj - Gaz Metan

A 11-a etapă a Ligii 1 a fost runda cu cele mai multe cartonașe roșii acordate. 5 jucători de la Chindia Târgoviște, UTA Arad, Rapid, FC U Craiova și FC Botoșani au fost eliminați.
Clasamentul nu a suferit schimbări importante. Doar Farul și Rapid au coborât trei, respectiv o poziție, făcându-le loc de la Universitatea Craiova pe loc de playoff.
FC Voluntari își continuă seria de meciuri fără gol primit, ajungând la 3 astfel de partide și având în total 5 victorii consecutive în Liga 1, în timp ce Dinamo a obținut primul punct după 7 înfrângeri consecutive.

#BUNIȘIRĂI | CINE A IMPRESIONAT ÎN ETAPA A 10-A

Laurențiu Reghecampf - Echipa lui arată din ce în ce mai bine, Universitatea Craiova câștigând în weekend derby-ul cu FC U Craiova, scor 2-0. În plus, oltenii au două partide în care au marcat 7 goluri, neavând niciun gol primit, și au ajuns pe locul 5 în clasamentul Ligii 1, cu 19 puncte.
David Miculescu - Fotbalistul celor de la UTA Arad a reușit să aducă un punct echipei sale în deplasarea din Ștefan cel Mare. Mijlocașul, care a fost introdus pe teren în startul reprizei secunde a partidei cu Dinamo, a înscris cele două goluri prin care arădenii au egalat, în ciuda faptului că aceștia au evoluat pentru o repriză cu om în minus, după eliminarea lui Batha.
FC Voluntari - Ilfovenii au ajuns la 3 meciuri fără gol primit, având 5 victorii consecutive în Liga 1. Echipa lui Liviu Ciobotariu a învins-o pe Farul, doi dintre jucători remarcându-se și fiind incluși de LPF în echipa etapei. Este vorba despre portarul Mihai Popa și despre mijlocașul Ion Gheorghe, care a ajuns la trei goluri și o pasă decisivă în cele 8 meciuri în care s-a aflat pe teren.
Claudiu Petrila - Fotbalistul celor de la CFR Cluj a fost cel mai bun jucător din echipa lui Dan Petrescu în partida cu Gaz Metan. Atacantul a înscris golul egalizator și i-a dat o pasă decisivă lui Ciprian Deac, contribuind semnificativ la obținerea celei de-a 10-a victorii din acest sezon.

#BUNIȘIRĂI | CINE A DEZAMĂGIT ÎN ETAPA A 11-A

Rapid - Echipa lui Mihai Iosif a ajuns la 5 meciuri fără victorie în Liga 1, remizând acum cu Sepsi Sf. Gheorghe, scor 2-2, deși giuleștenii au avut un start bun de meci, reușind să înscrie două goluri în primele 10 minute ale meciului. În urma rezultatelor mai slabe înregistrate, rapidiștii au coborât 5 poziții în clasamentul Ligii 1, fiind acum pe locul 7, deși după a șasea etapă a campionatului erau la două puncte de CFR Cluj, pe locul 2.
Adrian Mutu - Tehnicianul a fost demis după ce FC U Craiova a pierdut cu 2-0 derby-ul cu Universitatea Craiova. Echipa sa a ajuns la 7 meciuri consecutive fără victorie, fiind în acest moment pe locul 13 în clasamentul Ligii 1, cu 9 puncte, obținute în urma victoriilor cu Dinamo (1-0) și Academica Clinceni (1-2) și a remizelor cu Chindia Târgoviște (0-0), Farul (1-1) și FC Botoșani (1-1).
Robert Moldoveanu - A avut cea mai mare ratare a începutului de campionat. Însoțit de Deian Sorescu, fotbalistul în vârstă de 22 de ani a scăpat singur cu portarul celor de la UTA Arad. A primit o pasă bună de la coechipierul său și, cu toată poarta goală în față, a ratat incredibil, unul dintre jucătorii arădenilor blocându-i șutul. Dinamo a scăpat printre degete victoria în meciul cu UTA, dinamoviștii fiind egalați deși au condus cu 2-0, iar oaspeții au jucat pentru o repriză întreagă în inferioritate numerică.