#BuniȘiRăi | Radiografia etapei a 13-a din Liga 1! Cine a impresionat și cine a dezamăgit

Publicat 26/10/2021 la 15:35 GMT+3

Luni seară s-a încheiat a 13-a etapă a Ligii 1. Eurosport.ro vă oferă astăzi radiografia rundei disputate în ultimele zile. Iată cine a impresionat și cine a dezamăgit.

CFR Cluj - Sepsi Sf. Gheorghe

A 13-a etapă a Ligii 1 a fost prima rundă în care programul a fost afectat din cauza Covid-19, meciul dintre Farul și FCSB neputând avea loc la data stabilită inițial din cauză că roș-albaștrii nu au avut 13 jucători valizi pentru a face deplasarea. Duelul a fost amânat pentru data de 4 noiembrie.
În urma rezultatelor înregistrate în ultimele zile, clasamentul nu a suferit modificări majore, singurele echipe care au urcat câte trei poziții fiind Universitatea Craiova și FC U Craiova.
În derby-ul etapei, Dinamo a avut o prestație bună în fața celor de la Rapid, conducând cu 1-0 până în prelungiri, când Nicolae Carnat a restabilit egalitatea cu un gol superb, stabilind scorul final, 1-1.

#BUNIȘIRĂI | CINE A IMPRESIONAT ÎN ETAPA A 13-A

Universitatea Craiova - Echipa lui Laurențiu Reghecampf a ajuns la 4 victorii consecutive în acest sezon, impunându-se în weekend în fața Chindiei Târgoviște, scor 1-0. În urma evoluțiilor din ultimele runde, oltenii au urcat 7 poziții în clasamentul Ligii 1, fiind acum pe locul 2, la 8 puncte în spatele celor de la CFR Cluj.
Ioan Hora - Atacantul celor de la UTA Arad și-a ajutat echipa să obțină a șasea victorie din acest sezon, fiind inclus și de LPF în echipa etapei. Fotbalistul în vârstă de 33 de ani a înscris două goluri în 20 de minute în poarta celor de la Academica Clinceni, ajungând la 61 de reușite în Liga 1 de-a lungul carierei.
FC U Craiova - Oltenii pregătiți de Flavius Stoican au obținut a treia victorie din acest sezon, prima după 8 etape în care au înregistrat 3 remize și 5 înfrângeri, scor 2-0 cu Gaz Metan. În urma acestui rezultat, au urcat 3 poziții în clasamentul Ligii 1, aflându-se acum pe locul 11, cu 12 puncte.

#BUNIȘIRĂI | CINE A DEZAMĂGIT ÎN ETAPA A 13-A

Sepsi Sf. Gheorghe - Covăsnenii au ajuns la 12 meciuri fără victorie în acest sezon, suferind acum a doua înfrângere consecutivă, 2-0, în fața celor de la CFR Cluj. Cristiano Bergodi, care a preluat recent echipa după demiterea lui Leo Grozavu, are o misiune dificilă pentru a-i ajuta pe jucători să treacă peste problemele din startul acestei stagiuni.
Gaz Metan Mediaș - Echipa lui Ilie Poenaru are un parcurs inconstant, nereușind să lege două victorii la rând în acest sezon. Singurele rezultate pozitive pe care le-au obținut în etape consecutive ale Ligii 1 sunt victoria cu Rapid (2-1) și remiza cu Sepsi (0-0), între care medieșenii au reușit și calificarea în optimile Cupei României după un gol marcat în reprizele de prelungire ale partidei cu Concordia Chiajna.
Mihai Bordeianu - Mijlocașul în vârstă de 29 de ani nu a rezistat pe teren nicio repriză. Trimis în startul părții secunde în joc, fotbalistul a încasat două cartonașe galbene în două minute (78 și 80), pentru intervenții dure asupra lui Luckassen și Păun, și a fost eliminat, lăsându-și echipa în inferioritate numerică în finalul duelului cu Sepsi.

• 16. Academica Clinceni - 3 p.
*FCSB și Farul Constanța au un meci mai puțin disputat, partida din a 13-a etapă a Ligii 1 fiind amânată din cauza problemelor cauzate de Covid-19 și de accidentări cu care se confruntă roș-albaștrii.
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.