A 15-a etapă a Ligii 1 nu a provocat mari schimbări în clasament, doar Rapid, Farul și Gaz Metan Mediaș urcând câte una-două poziții. De altfel, ultima etapă a turului acestui sezon regulat a fost una fără partide prea spectaculoase, majoritatea meciurilor încheindu-se cu maxim două goluri marcate.
Doar în partidele Dinamo - CFR Cluj și Academica Clinceni - Rapid s-a înscris mai mult, acestea fiind și cele mai interesante rezultate.
FCSB a ajuns la 8 meciuri fără înfrângere în Liga 1, iar echipa lui Mihai Iosif a ajuns la 5 partide fără eșec, încheind turul pe loc de play-off.
Clinceni - Dinamo 1-0 | Rednic a reacționat vehement după înfrângerea dură în fața ultimei clasate
IERI LA 05:28

#BUNIȘIRĂI | CINE A IMPRESIONAT ÎN ETAPA A 15-A

FC Botoșani - Echipa lui Marius Croitoru a încheiat turul fără înfrângere în deplasare. Moldovenii sunt pe locul 4, cu 27 de puncte acumulate, acesta fiind cel mai bun parcurs al formației în primele 15 etape începând din 2013, anul promovării, și până în prezent. În weekend, FC Botoșani a învins-o cu 1-0 pe FC Argeș, una dintre echipele care au avut un parcurs foarte bun în acest tur de campionat, legând 7 meciuri consecutive fără înfrângere.
Andrei Vlad - Portarul celor de la FCSB a avut un rol foarte important în rezultatul obținut pe terenul celor de la FC Voluntari. Datorită intervențiilor sale, echipa lui Edi Iordănescu a ajuns la 8 meciuri fără înfrângere în Liga 1, în 6 dintre aceste partide roș-albaștrii neprimind gol. Evoluția bună din a 15-a etapă l-a propulsat pe Vlad în echipa etapei conturată de reprezentanții Ligii Profesioniste de Fotbal.
Rapid - Giuleștenii au obținut o victorie cu emoții în fața echipei de pe ultimul loc al clasamentului, Academica Clinceni, luptând până în ultimele secunde. Deși au fost conduși la pauză, jucătorii lui Mihai Iosif au revenit pe teren mai motivați în repriza secundă și au întors rezultatul. Doi dintre cei mai buni fotbaliști ai Rapidului au fost Adrian Bălan, care a reușit o dublă, transformând două lovituri de la 11 metri, și Claudiu Belu-Iordache, amândoi fiind incluși de LPF în echipa etapei a 15-a.

#BUNIȘIRĂI | CINE A DEZAMĂGIT ÎN ETAPA A 15-A

Universitatea Craiova - Echipa lui Laurențiu Reghecampf și-a întrerupt seria de 5 victorii consecutive în Liga 1, fiind învinsă de Farul Constanța cu scorul de 1-0, în ciuda faptului că oltenii au dominat meciul în prima repriză, având 5 ocazii de gol și 5 șuturi pe și pe lângă poartă. După pauză, oaspeții au părut o cu totul altă echipă, nemaireușind să-i pună probleme lui Aioani decât în două ocazii, iar golul a fost marcat în minutul 77.
Chindia Târgoviște - Dâmbovițenii au una dintre cele mai inconsistente echipe din Liga 1, nereușind să lege mai mult de două victorii sau remize consecutive. De pildă, în ultimele 5 etape ale turului, jucătorii lui Emil Săndoi au înregistrat trei înfrângeri, care au alternat cu o remiză și o victorie. În runda a 15-a, au fost învinși cu 0-1 de Gaz Metan Mediaș, încheind prima parte a sezonului regulat pe locul 10, cu 17 puncte.
Academica Clinceni - Deși au intrat la pauză cu 1-0 pe tabela de marcaj și au condus în repriza secundă cu 2-1, jucătorii lui Ionuț Chirilă nu au putut menține rezultatul și au suferit a 11-a înfrângere din acest sezon. Ilfovenii rămân, la finalul turului acestui sezon regulat, singura echipă fără victorie în această stagiune, având doar 4 puncte, acumulate în cele 4 remize înregistrate în compania celor de la Chindia Târgoviște, CS Mioveni, FC Botoșani și Gaz Metan Mediaș.

• 16. Academica Clinceni - 4 p.
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.
Reghecampf, categoric după înfrângerea cu FCSB: "Am pierdut nemeritat! Sunt foarte copii"
28/11/2021 LA 21:31
FCSB câștigă în prelungiri pe terenul Universității Craiova! Meci spectaculos cu 5 goluri în Bănie
28/11/2021 LA 20:11