#BuniȘiRăi | Radiografia etapei a 27-a din Liga 1! Cine a impresionat și cine a dezamăgit

Publicat 22/02/2022 la 17:44 GMT+2

Luni seară s-a încheiat a 27-a etapă a Ligii 1. Eurosport.ro vă oferă astăzi radiografia rundei disputate în ultimele zile. Iată cine a impresionat și cine a dezamăgit.

FC U Craiova

A 27-a etapă a Ligii 1 a produs câteva modificări în clasament. FC Voluntari și Universitatea Craiova au urcat câte o poziție, de pe locurile 4 și 5 pe 3 și 4, iar acest lucru a dus la coborârea celor de la FC Botoșani de pe a treia poziție până pe locul 5. În plus, UTA Arad a urcat pe locul 9, în timp ce Sepsi a coborât pe a 10-a poziție a clasamentului.
În ceea ce privește golurile, în weekend-ul trecut s-a înscris de cel puțin două ori în majoritatea partidelor. Doar în meciul dintre Farul Constanța și FC Argeș s-a marcat un singur gol, în timp ce în alte trei partide s-au dat câte 4 goluri.
În urma acestei etape, Rapid a ajuns la 8 meciuri consecutive fără victorie în Liga 1, în timp ce FC Argeș și Universitatea Craiova au reușit să lege 4 partide fără înfrângere, fiecare adunând câte 10 puncte în ultimele 4 runde ale competiției.

#BUNIȘIRĂI | CINE A IMPRESIONAT ÎN ETAPA A 27-A

Ionuț Balaur - Fundașul celor de la CS Mioveni a avut o contribuție enormă în rezultatul de egalitate obținut în fața celor de la FCSB. Fotbalistul în vârstă de 32 de ani a reușit golul egalizator, în minutul 45+1, după ce Edjouma deschisese scorul în minutul 7. Balaur a fost inclus de LPF în echipa etapei, oficialii Ligii Profesioniste de Fotbal notând că "pe lângă evoluția ireproșabilă din defensivă, a marcat golul care le-a adus argeșenilor un punct".
FC Argeș - Echipa lui Andrei Prepeliță a ajuns în weekend-ul trecut la 4 meciuri consecutive fără înfrângere în Liga 1. Piteștenii au reușit, în etapa a 27-a, să se impună în fața celor de la Farul Constanța, grație unui gol marcat în minutul 89 de Latovlevici, obținând o victorie care i-a adus la doar un punct distanță de echipa de pe locul 6, ultimul care asigură prezența în play-off. În urma evoluției bune de la Ovidiu a argeșenilor, LPF a selectat 3 jucători în echipa ideală a rundei, pe portarul Alexandru Greab și pe fundașii Costinel Tofan și Iasmin Latovlevici, cărora li se alătură Andrei Prepeliță, care a fost desemnat antrenorul etapei.
Constantin Budescu - Atacantul celor de la FC Voluntari a fost unul dintre cei mai buni jucători ai meciului cu Sepsi Sf. Gheorghe. A reușit două dintre golurile victoriei cu 3-1 și și-a ajutat echipa să urce din nou pe locul 3 în clasamentul Ligii 1, fiind foarte aproape de a-și asigura prezența în play-off. Fotbalistul a fost ales și el în echipa etapei de către cei de la LPF, care au punctat că a avut o evoluție "încântătoare".

Rapid - Echipa lui Mihai Iosif a ajuns la 8 meciuri consecutive fără victorie în Liga 1, în weekend cedând în fața celor de la CFR Cluj. Rapidiștii au fost aproape de a obține un rezultat de egalitate, grație unui gol marcat de Morais, dar Deac a stabilit scorul final cu circa 10 minute înainte de fluierul final. Cu trei etape înainte de încheierea sezonului regulat, giuleștenii sunt pe locul 8, fiind la 6 puncte de Farul Constanța, care ocupă locul 6, ultimul care asigură prezența în play-off-ul Ligii 1.
FC U Craiova - Oltenii au un parcurs inconsistent, nereușind să lege victoriile în campionat. În weekend, echipa lui Nicolo Napoli a deschis scorul în meciul cu UTA Arad în minutul 56, prin Compagno, dar cele trei puncte au fost scăpate printre degete, arădenii restabilind egalitatea în prelungiri. Cu doar 27 de puncte după 27 de meciuri, sunt una dintre echipele cu cele mai puține victorii obținute în acest sezon.
Sepsi Sf. Gheorghe - După o serie de 8 meciuri fără înfrângere, covăsnenii nu se mai regăsesc și nu mai reușesc să lege rezultatele pozitive. În etapa precedentă, echipa lui Cristiano Bergodi a suferit cea mai dură înfrângere a sezonului, 3-1 în fața celor de la FC Voluntari, și a rămas cu 33 de puncte, fiind acum pe locul 10, la 9 puncte de ultima poziție de play-off, cu 3 etape înainte de încheierea sezonului regulat.

• Chindia Târgoviște 1-1 FC Botoșani
  • CFR Cluj 2-1 Rapid
  • Farul Constanța 0-1 FC Argeș
  • Academica Clinceni 1-3 Universitatea Craiova