După a opta etapă a Ligii 1, clasamentul a suferit câteva modificări. FC Botoșani și Farul au urcat câte un loc în partea superioară a clasamentului, în timp ce UTA Arad a coborât două poziții, iar CS Mioveni a picat de pe locul 7 până pe 10.
CFR Cluj a suferit prima înfrângere din acest sezon al Ligii 1, iar Dinamo a pierdut la cea mai mare diferență de scor din istoria întâlnirilor directe cu rivalii roș-albaștri, fie că s-au numit Steaua sau FCSB.

#BUNIȘIRĂI | CINE A IMPRESIONAT ÎN ETAPA A 8-A

Mircea Rednic, prima reacție despre posibila revenire la Dinamo! Care e stadiul negocierilor
FCSB - Roș-albaștrii au obținut cea mai importantă victorie a acestui sezon, învingându-i pe rivalii de la Dinamo cu scorul de 6-0. Echipa pare să arate foarte bine sub comanda lui Edi Iordănescu, dar și ca urmare a transferurilor realizate în pauza competițională de la începutul acestei luni, când la FCSB au ajuns Claudiu Keșeru, Valentin Gheorghe și Constantin Budescu. În plus, victoria din această etapă a fost cu atât mai importantă cu cât CFR Cluj a fost învinsă, roș-albaștrii apropiindu-se astfel la 9 puncte de liderul clasamentului.
FC Botoșani - Echipa lui Marius Croitoru le-a provocat celor de la CFR Cluj prima înfrângere din acest sezon, scor 1-0. Moldovenii au un singur eșec în primele 8 etape ale stagiunii și sunt pe podiumul Ligii 1, la egalitate de puncte cu Rapid.
Enes Sali - Fotbalistul celor de la Farul a înscris primul său gol în Liga 1 în victoria cu 5-0 în fața echipei Academica Clinceni. Prin reușita din minutul 85, acesta a devenit cel mai tânăr marcator din prima divizie a României din toate timpurile, intrând în istoria competiției.

#BUNIȘIRĂI | CINE A DEZAMĂGIT ÎN ETAPA A 8-A

Rapid - Pentru a doua etapă la rând, giuleștenii au ratat victoria în ciuda faptului că au condus după prima repriză. După înfrângerea în fața celor de la Universitatea Craiova, scor 1-2, jucătorii lui Mihai Iosif au fost egalați în etapa a 8-a a Ligii 1 de UTA Arad, după ce au condus cu 2-0 la pauză, și au ratat șansa de a se apropia la doar două puncte de CFR Cluj.
Dinamo - Echipa lui Dario Bonetti a ajuns la 5 înfrângeri consecutive în Liga 1, cea mai recentă fiind și cea mai drastică din acest sezon. Dinamoviștii au pierdut cu 6-0 în fața celor de la FCSB, acest rezultat fiind unul istoric. 6-0 este cea mai mare diferență de scor din istoria întâlnirilor directe cu rivalii roș-albaștri, fie că s-au numit Steaua sau FCSB.
FC U Craiova - Oltenii au 4 meciuri consecutive fără victorie și sunt pe locul 12, cu doar 8 puncte, după primele 8 etape ale sezonului. Mai mult, după înfrângerea cu 1-0 în fața celor de la FC Argeș, au apărut și primele speculații în privința antrenorului Adrian Mutu, care ar putea fi demis în perioada următoare dacă jocul și rezultatele echipei nu se îmbunătățesc.